چاپ صحنه

صحافی چیست؟

صحافی پس از طی کردن فرآیند چاپ یکی از اصولی‌ ترین و مهمترین مراحلی است که در چاپخانه‌ انجام می شود. به عبارت دیگر آخرین مرحله تولید هر کتاب، مجله، کاتالوگ و بروشور، مرحله صحافی آن است. صحافی کتاب همان جلد کردن کتاب است که در ادامه این مقاله از چاپ صحنه بیشتر به توضیح آن می پردازیم.

 

 

پرینت و لمینت با قیمت ارزان را از چاپ صحنه بخواهید

 

مراحل و روش های صحافی

تا کردن، کنارهم قرار دادن فرم‌ های تا شده، ته‌ دوزی، جلد گذاری و در نهایت برش کتاب مراحل صحافی را در بر می گیرد. روش ‌های صحافی کتاب سال های زیادی است که مورد استفاده قرار می‌ گیرد. با توجه به اینکه دستگاه‌ ها و ماشین‌ های جدید، روش ساخت کتاب را تغییر داده‌ اند و پروسه چاپ و صحافی کتاب را به سریع‌ ترین و راحت ترین زمان ممکن انجام می‌ دهند، اما هنوز هم در بسیاری از مواقع با صحافی کتاب به صورت دستی توسط افرادی که به اصطلاح صحاف نامیده می‌ شوند، مواجه می‌ شویم.

لیست قیمت چاپ دیجیتال

تاریخچه صحافی کتاب

صحافی کتاب، فن تنظیم و به‌ هم‌ بستن صفحات کتاب (یا امثال آن)، در مکتب هرات و در زمان تیموریان پدید آمد و از همان ابتدا، این امر اهمیت بالایی داشت. صحافی همان قرار دادن جلد روی کتاب به ‌منظور یکجا نگه‌ داشتن صفحات و جلوگیری از فرسوده یا پوسیده ‌شدن آن است. در آن زمان هنرمندان زیادی کتاب‌ ها و متون دست‌ نویس گذشته را صحافی کردند و با این عمل به ماندگار شدن آنها کمک بسیاری کرده اند؛ همین امر باعث شده که امروزه در موزه‌ های مختلف شاهد کتاب‌ ها و متونی که در آن دوران برای صحافی آنها استادان رشته‌ های خطاطی و نقاشی و تذهیب و میناکاری تلاش بسیاری کرده اند، باشیم.
در گذشته به حرفه صحافی، وراقی نیز گفته می‌ شد؛ هر چند که به‌ جز صحافی کتاب، تهیه رونوشت و تکثیر کتاب را نیز شامل می‌ گردید. وظیفه صحاف در گذشته درست کردن مجموعه ای به نام کتاب بود که با قرار دادن برگه های کتاب و ته بندی روی هم ایجاد می شد. چسباندن و کنار هم قرار دادن صفحات به صورت دستی باید طبق الگوهای از قبل تعیین شده انجام می‌ گرفت؛ چرا که در غیر این صورت با وجود منحصر به فرد و با کیفیت بودن، محصول های نهایی از استانداردهای کافی و لازم برخوردار نبود.
بعدها با پیدا شدن صنعت چاپ دیجیتال (پلات و لمینت)، صحافی از هنر به سوی صنعتی‌ شدن پیش رفت و امروزه جز یکی از مهم‌ ترین مراحل چاپ کتاب به شمار می‌ آ‌ید. امروزه همه مراحل صحافی کتاب، مجله و امثال آن به صورت اتوماتیک در چاپخانه‌ ها چاپ و نشر می‌ شود و همین امر موجب گردید تا سرعت صحافی کتاب علی الخصوص در تیراژهای بالا به مراتب افزایش یابد.

انواع صحافی کتاب

صحافی کتاب از مدل های مختلفی برخوردار است که روش انتخابی آن به عوامل مختلفی از جمله کاربرد نهایی کتاب و بودجه‌ کارفرما بستگی دارد. انواع صحافی شامل صحافی چسب سرد، صحافی چسب گرم، تا کردن، ته دوخت، ته دوخت مفتولی، صحافی منگنه تخت، صحافی منگنه لوپ، پانچ، فنر پلاستیکی، فنر سیمی، ته بند پلاستیکی، ته بند اوراق چاپگر می باشد.

لیست قیمت پلات و لمینت

صحافی چسب گرم

صحافی چسب گرم، یکی از مرسوم ترین تکنیک های صحافی کتاب است که با عنوان صحافی حرارتی نیز شناخته می‌ شود. در صحافی چسب گرم پس از سرد‌ شدن، از استحکام و ماندگاری بالایی برخوردار می گردد و در آخر کتابی محکم را در اختیار ما قرار می‌ دهد. دلیل رایج بودن استفاده از این نوع صحافی کتاب، سریع خشک‌ شدن چسب آن است. در صحافی حرارتی از خشک‌ کن استفاده نمی شود و به همین دلیل از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده به نحوی که از آن در صحافی کاغذهایی با گرماژ بالا استفاده زیادی می شود.
به طور متداول از صحافی چسب گرم به منظور صحافی کاتالوگ توسط دستگاه های چاپ دیجیتال (همان پلات)، مجلات و نشریات، منوی رستوران‌ ها و کافه‌ ها، پرینت رزومه شرکت در ضخامت‌ های ۳ تا ۵ سانتی متر استفاده می‌ شود.

صحافی چسب سرد

مواد تولید چسب سرد ماده رزین پلی اورتان است. روش صحافی چسب سرد و سرعت تولید آن مانند صحافی چسب گرم است؛ اما با این تفاوت که صحافی چسب سرد پایدارتر بوده و از چسبندگی کشسانی قوی تری برخوردار است. نکته حائز اهمیت در این نوع صحافی، این است که صحافی چسب سرد در گرما و حرارت فعال نشده و در سرما نیز نمی‌ شکند.

صحافی منگنه‌ ای

صحافی منگنه‌ ای یکی دیگر از رایج ترین روش های صحافی‌ است. بخصوص جهت صحافی صفحات کم در چاپ دیجیتال کاتالوگ، بروشور، پرینت جزوه، دفترچه و امثال آن استفاده می شود. صحافی منگنه‌ ای دو نوع تخت و لوپ دارد که این دو نوع از لحاظ ظاهری با یکدیگر متفاوت بوده ولی شیوه انجام آنها یکسان‌ است. نام دیگر صحافی منگنه‌ ای، صحافی مفتول است. به خاطر داشته باشید در صحافی منگنه ای استفاده از کاغذهای با ضخامت و گرماژ بالا رایج نبوده و محصول مورد نظر از استحکام خوبی برخوردار نخواهد بود.
صحافی منگنه‌ ای نسبت به صحافی پانچ و فنر از زیبایی بیشتری برخوردار است و در تمام شرایط قابل دسترس است. این روش نسبت به دو صحافی سرد و گرم با سرعت بالاتری انجام شده و هزینه نهایی کمتری را برای مشتری دارد.

لیست قیمت چاپ افست

صحافی سیمی (فنری)

صحافی سیمی یا همان صحافی فنری یکی از روش‌ های متداول صحافی کتاب در تعداد صفحات کم است. قطعا با شیوه سیمی کردن کتاب آشنایی دارید و در دوران زندگی خود کتاب و پرینت جزوات خود را سیمی کرده اید.
از صحافی سیمی یا فنری جهت دفتر تلفن، کتابچه‌ های آشپزی، تهیه گزارشات، سررسیدها ، کتاب‌ های دستورالعمل، اطلس‌ ها، کتاب‌ های راهنما، تقویم‌ ها، دفتر و دفترچه یادداشت و غیره استفاده می شود و علاوه بر سرعت بالا در پروسه انجام این نوع صحافی، ظاهری زیبا در محصول نهایی به وجود می‌ آورد. صحافی سیمی یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای کتاب‌ هایی است که امکان استفاده از آنها بالا بوده و با این روش سهولت استفاده از کتاب و جلوگیری از پاره شدن صفحات وجود خواهد داشت.

 

 

صحافی با قیمت مناسب

 

 

همان طور که ذکر شد، صحافی امری بسیار قدیمی است که به دوران تیموریان بر می گردد و انواع مختلفی دارد. برای انتخاب بهتر نوع صحافی باید به عوامل متعددی توجه کرد که در بالا به آن اشاره شده است.

سوالات متداول

برای صحافی صفحات کم کدام نوع از صحافی مناسب تر است؟

صحافی منگنه ای و صحافی سیمی

نام دیگر صحافی در گذشته چه بوده است؟

وراقی

صحافی به کدام مکتب و دوره برمی گردد؟

مکتب هرات و دوره تیموریان

صحافی منگنه ای چه مزیت هایی نسبت به سایر روش ها دارد؟

صحافی منگنه‌ ای نسبت به صحافی پانچ و فنر از زیبایی بیشتری برخوردار است و در تمام شرایط قابل دسترس است. این روش نسبت به دو صحافی سرد و گرم با سرعت بالاتری انجام شده و هزینه نهایی کمتری را برای مشتری دارد.