پرینت انقلاب

فرق پرینت و کپی

کپی، پرینت، دستگاه کپی، دستگاه پرینتر و همه این اصطلاحات را شاید در طول روز بارها بشنویم. اما تا به حال به این فکر کرده‌ اید که فرق پرینت و کپی چیست؟ تاکنون به این فکر کرده‌ اید که این دو کلمه هر کدام به چه معنی بوده و چه معنایی دارند؟ بدون شک پرینت و کپی هر کدام کارهای متفاوتی می کنند و نیازهای متفاوتی را نیز به کمک پرینتر و دستگاه کپی برآورده می‌ کنیم. در این مطلب در خصوص تفاوت این دو وسیله و دستگاه‌ هایی که برای انجام آن استفاده می‌ کنیم، صحبت خواهیم کرد.

چاپ دیجیتال چیست؟

فرق پرینت و کپی چیست؟

برای این که با فرق پرینت و کپی بیشتر آشنا شوید، بد نیست که شما را ابتدا با هر کدام از آنها به صورت جداگانه آشنا کنیم تا متوجه تفاوت‌ ها باشید.

فتوکپی چیست؟

اگر سر و کارتان با گوشی یا کامپیوتر بوده باشد، بدون شک با واژه کپی آشنا هستید. خود فتوکپی یا دستگاه کپی به دستگاهی گفته می‌ شود که کاربر از چیزهایی که می‌ خواهد در مدت زمان کوتاهی با کمترین هزینه از عکس‌ ها، کاغذ نوشته‌ ها و هرچیز دیگر یک نمونه دیگر تهیه کند.
دستگاه‌ های کپی این طور طراحی شده‌ اند تا در هر تعدادی که شما بخواهید و هر تعدادی که لازم دارید، نمونه کپی شده برای شما تهیه کند. کار کپی کردن با دستگاه‌ های قدیمی بسیار مشکل بود.
اما این روزها به لطف دستگاه‌ های پیشرفته و اتوماتیک تنها به فشار دادن چند دکمه توسط شما نیاز دارند. کاغذ حاوی چیزی که می‌ خواهید کپی کنید را در دستگاه قرار دهید و سپس دکمه تعداد کپی را فشار دهید تا نسخه‌ های متعدد از آن عینا بدون هیچ تغییر در اختیارتان قرار بگیرد.
اما شاید از خود بپرسید خب تفاوت این کار با دستگاه پرینتر چیست و پرینت چطور انجام می‌ شود؟ تفاوت بین پرینت و کپی چیست؟ پرینت رنگی چیست؟ و سوالاتی از این دست که شاید برایتان پیش آمده باشد. در ادامه بیشتر به توضیح این موارد خواهیم پرداخت.

قیمت مناسب چاپ دیجیتال

پرینتر چیست؟

پرینتر دستگاهی است که به کامپیوتر، گوشی یا لپ تاپ متصل می‌ شود تا عکس یا نوشته روی آن را چاپ یا پرینت کند. به این دستگاه پرینتر یا چاپگر می‌ گویند.
در واقع کار پرینتر این است که اطلاعات را از کامپیوتر یا لپ تاپ یا حتی گوشی دریافت کرده و در قالب نوشته و داده یا عکس بر روی کاغذ منتقل کند.
پرینترها یا به کمک یک کابل با سری یو اس بی و یا از طریق وایرلس مانند بلوتوث یا وای فای به دستگاه کامپیوتر متصل شده و اطلاعات را دریافت می‌ کنند. این نوع دستگاه را در انواع مختلفی تولید می‌ کنند. از جمله پرکاربردترین آنها می‌ توان به پرینتر جوهر افشان یا لیزری اشاره کرد.
این پرینترها هر کدام دارای ویژگی‌ ها و کاربردهای مختلفی بوده و می‌ توان در موارد متفاوتی از آنها استفاده کرد. پرینترها را با کیفیت‌ های چاپ متفاوتی تولید می‌ کنند. بدون شک هرچه دستگاه قدرت پرینت با کیفیت بالاتر داشته باشد، دارای قیمت بالاتری هم هست.

کپی بهتر است یا پرینت؟

اگر بخواهیم این دو را با هم مقایسه کنیم نمی‌ توان انتخاب کرد که کدام یک از دیگری بهتر هستند. از کپی برای یک کار و از پرینت برای کار دیگری استفاده می‌ شود. بنابراین بدون شک تفاوت این دو منجر به انتخاب بهتر یا بدتر بودن آنها نخواهد شد.
همان طور که توضیح دادیم، کپی عین متن یا عکس است. اما پرینت با دستگاه پرینتر انجام می‌ شود. کپی فایلی که وجود دارد را عینا درست می‌ کند. اما پرینت فایلی را بر روی کاغذ منتقل می‌ کند که بر روی سیستمی مانند کامپیوتر یا لپ تاپ وجود دارد.

تماس با چاپ صحنه

سخن آخر

ما در این مطلب به فرق پرینت و کپی اشاره کردیم. همچنین شما را با نحوه عملکرد این دستگاه‌ ها آشنا کرده و در مورد کیفیت و کارایی آنها صحبت کردیم. شناخت بهتر این دستگاه‌ ها به شما کمک می‌ کند تا کار خود را به بهترین نحو انجام دهید. چاپ صحنه انجام بهترین خدمات با ارزان‌ ترین قیمت را برای شما انجام خواهد داد.

سوالات متداول

اسکن کردن با پرینت گرفتن فرقی دارد؟

اسکن و پرینت درست برعکس هم هستند. اسکن کردن یعنی کاغذی حاوی نوشته یا تصویر را به کمک اسکنر به صورت فایل بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ قرار می‌ دهیم. در صورتی که پرینت گرفتن از تصویر یا نوشته‌ ای انجام می‌ شود که بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ قرار دارد.

پرینترهای گران قیمت کیفیت بالاتری هم دارند؟

بله پرینترهایی که دارای قیمت بالایی هستند، کیفیت کاری که انجام می‌ دهند نیز بسیار بالا است. اما قیمت پایین‌ تر به معنای کیفیت پایین نیست. بلکه کارایی آنها مناسب استفاده‌های ساده و یا خانگی است.

پرینترهای مصارف خانگی چه ویژگی‌ هایی دارند؟

برخی از دستگاه‌ های پرینتر مخصوص استفاده خانگی هستند. این نوع پرینترها سبک و ارزان قیمت بوده و اغلب پورت اتصال جداگانه به اینترنت را نداشته و تنها به کامپیوتر متصل می‌ شوند.

تنها کیفیت کار کپی یا پرینت است که کیفیت آنها را نشان می‌ دهد؟

تنها کیفیت کپی مهم نیست، بلکه سرعت، حجم کارتریج‌ ها، قابلیت‌ چاپ، سرعت چاپ و… نیز در تعیین کیفیت تاثیرگذار خواهند بود.

آیا پرینت و چاپ با هم فرق دارند؟

انجام پرینت و چاپ هر دو یکی بوده و هیچ تفاوتی با هم ندارند. پرینت در واقع نام لاتین چاپ است. به دستگاهی که این کار را انجام می‌ دهد پرینتر یا چاپگر می‌ گویند.