چاپ دیجیتال با قیمت مناسب

قیمت پرینت رنگی چقدر است؟

پرینت یا همان چاپ کردن واژه ای است که به هنگام چاپ تصویر بر روی کاغذ و یا … انجام می شود. این کار توسط پرینترهای سیاه و سفید و یا رنگی روزانه انجام می شود. پیش از ساخت پرینترهای کوچک امروزی، تنها چاپگرهای بزرگ در چاپخانه ها در دسترس بودند و از آن ها برای چاپ کتاب های درسی و غیر درسی استفاده می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و انواع پرینتر، چاپ اسناد و مدارک و … به کاری آسان بدل شده است که در کافی نت ها، خانه و لوازم التحریری ها به آسانی انجام می شود.
دانشجویان و در بعضی مواقع دانش آموزان بجای یادداشت برداری به هنگام تدریس استاد و معلم فایل ها و جزوه ها را چاپ کرده و در آخر ترم مطالعه می کنند. معمولاً جزوات درسی را سیاه و سفید چاپ می کنند اما اگر مطالب دارای تصویر و یا نموداری است که باید رنگی چاپ شود از پرینتر رنگی یا چاپ رنگی استفاده می شود. معمولاً برای چاپ کتاب های درسی، دانشگاهی، اطلس ها و هر نوشته ای که رنگی باشد از پرینتر رنگی استفاده می شود. قیمت چاپ رنگی معمولاً نسبت به چاپ سیاه و سفید هزینۀ بیشتری داشته و البته در فضای رقابتی امکان این که برخی از آن ها قیمت کمتری را پیشنهاد بدهند نیز وجود دارد.

پرینت رنگی با قیمت ارزان

پرینتر رنگی چیست؟

پرینتر رنگی چیست و کارایی آن چگونه است؟ پرینتر رنگی به دستگاه چاپگری گفته می شود که اسناد و مدارک دارای تصاویر، نمودار و یا … را به صورت رنگی چاپ می کند. البته تا پیش از ساخت آن معمولاً تمامی اسناد توسط پرینتر سیاه و سفید چاپ می شد اما با توجه به نیاز به تصاویر رنگی برای چاپ برخی از کتاب ها و مجلات، کاربرد اینگونه چاپ ها نیز بیشتر شده است.

انواع پرینتر رنگی کدام اند و چگونه کار می کنند؟

نحوۀ کار یک پرینتر به ساختار آن بستگی دارد و عملکرد هر دستگاه در هر مدل با دستگاه دیگر در مدلی دیگر متفاوت است. در بازار انواع و اقسام دستگاه چاپگر با برندهای متفاوت در بازار موجود است که علاوه بر کیفیت متفاوت عملکرد متفاوتی نیز دارند. به همین دلیل کاربران باید پیش از خرید دستگاه به نیازهای خود، آگاهی کامل داشته باشند و سپس دستگاهی متناسب با کاربرد خود تهیه کنند. این دستگاه به عنوان لوازم جانبی کامپیوتر به ما کمک می کند تا متن یا تصویر مورد نظر را که در کامپیوتر است، بر صفحه چاپ کنیم.
پرینترها در انواع و مدل‌ های متفاوتی طراحی و تولید می‌ شوند که عبارتند از: چاپگر ماتریس سوزنی(که برای چاپ سیاه و سفید استفاده می شود)، چاپگر لیزری، چاپگر جوهرافشان، تماسی و غیرتماسی. همانطور که گفتیم پرینترها انواع مختلفی دارند که در ادامۀ این مقاله به انواع آن به طور کامل اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بدانید: چه نکاتی در طراحی چاپ مهم است؟

پرینتر رنگی جوهر افشان

پرینتر رنگی جوهر افشان یکی از پرینترهایی است که در دو نوع سیاه و سفید و رنگی در بازار وجود دارد. این پرینتر دارای کارتریج رنگی برای رنگ های اصلی قرمز، آبی و سبز بوده و همچنین به هنگام چاپ رنگ سیاه از ترکیب این سه رنگ استفاده می شود. البته چاپ رنگ سیاه با ترکیب این سه رنگ کیفیت بالایی نداشته و به همین منظور برای چاپ مطالب سیاه باید از یک کارتریج اختصاصی سیاه استفاده کرد. البته خرید کارتریج اضافه و شارژ آن هزینه بر است.
سرعت پرینتر جوهر افشان معمولاً بین 13 تا 15 برگه در دقیقه است. البته برخی از چاپگرهای قدرتمند جوهر افشان توان چاپ 30 برگه در دقیقه را نیز دارند. اینکه هر پرینتر در چه زمانی بتواند تعدادی برگه را چاپ کند بسته به وضوح و نوع پوشش آن نیز متفاوت است. کیفیت چاپگر با سنجۀ DPI و یا وضوح هر نقطه در اینچ اندازه گیری می شود. هرچه این عدد بالاتر باشد وضوح و کیفیت تصویر چاپ شده نیز بیشتر است. DPI همان جوهری است که چاپگر بر هر نقطه اینچ جای می دهد. معمولا پرینترهای جوهر افشان دارای DPI 600*600 هستند که کیفیت های بالاتر از آن ها نیز موجود است.

پرینتر رنگی لیزری

پرینتر رنگی لیزری یکی از انواع دیگر پرینترهای موجود در بازار است که در دو نوع سیاه و سفید و رنگی وجود دارد. این چاپگر تصاویر را با کیفیت بالا چاپ می کند و قابلیت شبکه شدن یا اتصال هم زمان به چند سیستم را داشته و کاربران بطور هم زمان می توانند از آن استفاده کنند. این ویژگی چاپگر لیزری باعث صرفه جویی اقتصادی آن شده است.
قدرت این چاپگر 1200*1200 بوده و به همین دلیل عکس ها و مدارک را با کیفیت چاپ می کند. البته نوع دیگری از این نوع پرینتر وجود دارد که عکس و اسناد را با کیفیت 2400 نیز چاپ می کند. این دستگاه معمولاً در محیط های اداری و یا مصارف بالای خانگی استفاده می شود. این دستگاه برای چاپ از تونر استفاده می کند که ماده ای سیاه و فشرده بوده که به سرعت تمام نمی شود و از نظر مالی نیز مقرون به صرفه است. تونرها نسبت به کارتریج ها بزرگتر بوده و دوام بالایی دارند به همین دلیل در هزینه ها صرفه جویی می شود. سرعت چاپ این دستگاه ها معمولاً 10 تا 18 برگه در دقیقه بوده و به هنگام چاپ تصاویر گرافیکی این سرعت به 1 تا 4 برگه در دقیقه می رسد.
قیمت این دستگاه به دلیل کیفیت بالای چاپ و سرعت بالا در چاپ نسبت به جوهر افشان بالاتر است. اما به دلیل تونر موجود در آن و مواد مصرفی کمتر، هزینۀ کمتری داشته و کیفیت تصاویر چاپ شدۀ آن بالاتر است.

پرینت رنگی ارزان و با کیفیت را از چاپ صحنه بخواهید

قیمت پرینت رنگی

همانطور که گفتیم پرینترها و یا همان چاپگرها در ابتدا سیاه و سفید بودند و پس از پیشرفت تکنولوژی و نیاز به چاپ های رنگی، دستگاه های چاپ رنگی ساخته شد که باعث بهبود در زمینۀ چاپ و طراحی شد. هر دستگاه با توجه به قیمت، برند و مدل کارایی متفاوتی دارد به همین خاطر امکان اینکه چاپ و پرینت توسط هر دستگاه قیمت متفاوت و یا بالایی داشته باشد؛ وجود دارد. البته در بازار رقابتی چاپ، معمولاً برد با کسانی است که پرینت رنگی ارزان و با قیمت مناسب تر به مخاطب خود پیشنهاد دهند.

نتیجه گیری

فناوری چاپ و سرعت بخشیدن به انتشار یک مطلب و کلام با سرعت بالا علاقه بشر بوده است که با کمک علم توانست به آن دست پیدا کند و در ابتدا چاپ های سیاه و سفید و امروزه چاپ های رنگی با کمک دستگاه های چاپگر پیشرفته امکان پذیر بوده و هرکدام نتایج متفاوت و با کیفیت بالایی را خواهند داشت. به همین دلیل پیش از گرفتن پرینت و یا خرید دستگاه چاپ بهتر است اطلاعات کاملی پیرامون آن کسب کنید. در این مقاله سعی شد تا اطلاعات کاملی در مورد نحوه کار، کیفیت چاپگرها و کارایی متفاوت هر کدام داده شود.