چاپ دیجیتال

پرینت رنگی ارزان تهران

قیمت پرینت رنگی یکی از دغدغه‌ های افراد و صاحبان کسب و کار است. دقت داشته باشید که فاکتورهای بسیاری در قیمت چاپ تاثیرگذار می‌ باشد. کسب و کارها به دلیل نیاز بالا به چاپ معمولا به دنبال مناسب‌ ترین قیمت هستند تا بتوانند سرمایه خود را ذخیره کنند. بیشتر بیزینس‌ ها برای مدیریت هزینه‌ های هنگفت این استراتژی را دنبال می‌ کنند. در ادامه فاکتورهای موثر در قیمت چاپ را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

پرینت رنگی ارزان

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند تخمین هزینه چاپ کار پیچیده و زمانبری است. در صورتی که با کسب اطلاعات در این زمینه می‌ توانید اعداد و ارقام بودجه را کنترل کنید. در نتیجه علاوه بر صرفه‌ جویی در هزینه، هدفتان هم محقق می شود. پیش از اقدام برای چاپ باید سوالاتی از قبیل تعداد چاپ مورد نیاز، نوع چاپ، تک رو یا دو رو، میزان بودجه مورد نظر را از خود بپرسید. به این صورت می‌ توانید هزینه پرینت رنگی را تا حد زیادی کاهش دهید.

فاکتورهای موثر در قیمت چاپ

همانطور که اشاره شد، عوامل و فاکتورهای مختلفی در هزینه چاپ تاثیر گذار است. در ادامه این عوامل و فاکتور‌ها را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌ دهیم تا بدانید چگونه پرینت رنگی ارزان داشته باشید:

تکنولوژی مورد استفاده

تکنولوژی مورد استفاده یکی از مهم‌ ترین عوامل موثر در قیمت چاپ می‌ باشد. در واقع این فاکتور بر روی قیمت تاثیر مستقیم دارد. همانطور که می‌ دانید روز به روز دستگاه‌ های جدیدی وارد بازار می‌ شود که هر کدام از آنها مجهز به امکانات و آپشن‌ های مختلف هستند.
در نتیجه اگر فرآیند چاپ توسط دستگاه‌‌‌‌‌ های روز دنیا صورت بگیرد، قطعا باید هزینه بیشتری در قبال چاپ بپردازید.

تعداد تیراژ کار

تعداد تیراژ کار از دیگر عوامل موثر در قیمت چاپ است. به همین دلیل پیش از اقدام به چاپ باید تعداد کار مورد نیاز خود را محاسبه کنید. به این صورت می‌ توانید وقت و زمان خود را کنترل کنید و هزینه‌ ای بابت چاپ، اضافه پرداخت نکنید. پس برآورد تعداد تیراژ کار را به دقت انجام دهید.
این را هم در نظر داشته باشید که اگر تیراژ کار چاپی شما بیشتر باشد، چاپ اختصاصی (افست) گزینه مناسب‌ تری برای شماست؛ زیرا قیمت چاپ به مراتب ارزان‌ تر از چاپ دیجیتال می‌ شود.

استفاده از امکانات پس از چاپ

دقت داشته باشید که پس از چاپ گاهی اقداماتی بر روی محصولات چاپی صورت می‌ گیرد که روی هزینه نهایی تاثیرگذار است. به عنوان مثال بعضی از محصولات چاپی مثل بروشورها بعد از چاپ نیاز به خط تا و یا برش به خصوصی دارند. پیچیدگی این موارد روی قیمت نهایی تاثیر داشته و باعث افزایش آن می‌‌‌ شود.
استفاده از روکش مخصوص، استفاده از افکت‌ های پس از مراحل چاپ و … از جمله اقدامات پس از چاپ می‌‌‌‌‌‌‌ باشد. این مسئله را فراموش نکنید که با کسب اطلاعات در این زمینه می‌ توانید هزینه‌ های خود را به راحتی مدیریت کنید.

نوع چاپ (چاپ اختصاصی یا چاپ دیجیتال)

نوع چاپ بستگی به محصول نهایی شما دارد. یعنی شما قصد چاپ چه محصولی را دارید؟ چاپ افست و چاپ دیجیتال از انواع چاپ می‌ باشند. پیش از تصمیم‌ گیری در مورد نوع چاپ، توضیحاتی در این خصوص ارائه می‌ دهیم.

چاپ افست

از رایج‌‌ ترین روش‌ های چاپ می توان به چاپ افست اشاره داشت. در این مدل چاپ نوشته و محتوای مورد نظر بر روی یک استوانه گردان قرار می‌ گیرد. سپس تحت فشار قرار گرفته و به کمک یک استوانه دیگر عملیات چاپ بر روی کاغذ انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شود. این روش از گذشته تا به اکنون مورد استفاده قرار می‌ گیرد. دقت داشته باشید که این روش برای چاپ‌ هایی در تیراژ بالا مناسب است.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ افست روش نوین‌ تر و جدیدتری به حساب می‌ آید. در این روش با استفاده از دستگاه‌ های چاپ از جمله پرینتر لیزری، حرارتی، جوهر افشان و … عملیات چاپ انجام می‌ شود. به این صورت که تصاویر دیجیتال تبدیل به چاپ می‌ شوند.
این روش معمولا برای کارهایی در تیراژ پایین مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اما این را در نظر داشته باشید که این روش چاپ هزینه بیشتری را به خود اختصاص می‌ دهد، چرا که از تکنولوژی جدیدتری برای چاپ استفاده می‌ شود.
از مزیت‌ های این مدل چاپ می‌ توان به مدت زمان کم، پیش از آماده‌ سازی برای چاپ اشاره داشت. یعنی افراد بلافاصله بعد از ثبت سفارش خود می‌ توانند طی مدت کوتاهی محصولات چاپی خود را دریافت کنند.
به صورت کلی می‌ توان نتیجه گرفت که چاپ تیراژ بالا به مراتب مقرون به صرفه‌ تر از چاپ تیراژ پایین می‌ باشد.

طراحی محصول چاپی

طراحی محصول چاپی از دیگر عوامل موثر در هزینه چاپ است. در صورتی که به دنبال طراحی‌ های خاص و منحصر به فرد هستید، در ابتدا باید یک گرافیست حرفه‌ ای استخدام کنید. البته استخدام یک گرافیست حرفه‌ ای نیاز به هزینه نسبتا زیادی دارد ولی با این کار می‌ توانید کار متفاوت و خاص خود را تحویل بگیرید.
اگر نیاز به طراحی خاصی ندارید، یک طراحی معمولی و اپیدمی را انتخاب می‌ کنید، قطعا نیاز به صرف هزینه‌ های هنگفت نیست. این را هم در نظر داشته باشید که اگر کار طراحی را خودتان به صورت مستقل انجام دهید و آن را به تیم چاپخانه نسپارید، می‌ توانید در هزینه‌ های خود صرفه‌ جویی کنید.

ابعاد کار چاپی

دقت داشته باشید که دستگاه‌ های موجود در بازار هر کدام کارها را در یک ابعاد استاندارد چاپ می‌ کنند. به عنوان مثال: دستگاه‌ هایی که چاپ بنر انجام می‌ دهند، اگر قرار باشد ابعاد بزرگتری از ابعاد استاندارد چاپ کنند، هزینه بیشتری را به خود اختصاص می‌ دهند؛ چرا که هر چقدر ابعاد کار بزرگ‌ تر باشد، دستگاه بزرگتر و مواد اولیه بیشتری نیاز دارد.

جمع بندی:

در این مقاله به فاکتورهای موثر در قیمت پرینت رنگی پرداختیم. در نظر داشته باشید که گاهی حقوق نیروی کار، مدت زمان مورد نیاز جهت چاپ، نوع جلد، صحافی، تعداد مراحل چاپ نیز تاثیرگذار است. البته همانطور که اشاره شد، مهم‌ ترین عوامل موثر در قیمت نهایی نوع چاپ و تیراژ و ابعاد کار است.
اگر بتوانید مدیریت خوبی بر روی این سه عامل داشته باشید، قطعا می‌ توانید هزینه نهایی پرینت رنگی را نیز مدیریت کنید. عدم توجه به این سه عامل باعث هدر رفت زمان و هزینه شما می‌ شود. فراموش نکنید که بسیاری از چاپخانه‌ ها برای چاپ تعداد بالا تخفیف های ویژه‌ ای می‌ گذارند که شما می‌ توانید از آن‌ بهره‌ مند شوید.

سوالات متداول

آیا طراحی محصول چاپی روی قیمت نهایی پرینت رنگی تاثیرگذار است؟

بله؛ طراحی محصول چاپی روی قیمت نهایی پرینت تاثیر بسزایی دارد.

چه عواملی روی قیمت تمام شده پرینت رنگی موثر می‌ باشند؟

تکنولوژی مورد استفاده، تعداد تیراژ کار، ابعاد، طراحی محصول چاپی، نوع چاپ از جمله عوامل مهم موثر بر قیمت تمام شده پرینت می‌ باشد.

برای مدیریت هزینه پرینت چه عواملی باید در نظر گرفت؟

برای مدیریت هزینه پرینت رنگی باید سه عامل نوع چاپ و تیراژ و ابعاد کار را در نظر بگیرید. به این صورت می توانید هزینه های خود را مدیریت کنید.

چاپ افست ارزان‌ تر است یا چاپ دیجیتال؟

چاپ افست به مراتب ارزان‌ تر از چاپ دیجیتال است.

چه نوع چاپی برای تیراژ بالا به صرفه‌ تر است؟

چاپ افست برای تیراژ بالا به مراتب مقرون به صرفه‌ تر از چاپ دیجیتال است.