چاپ دیجیتال صحنه

پرینت و صحافی جزوات دانشگاهی

امروزه چاپ و صحافی جزوات تبدیل به یکی از دغدغه‌ های افراد شده است. دانشجویان، کارمندان، هنرجویان از دسته افرادی هستند که نیاز به پرینت و صحافی جزوات خود دارند. چاپ جزوه به روش‌ های گوناگونی صورت می‌ گیرد. در ادامه انواع چاپ جزوه و صحافی را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

چاپ دیجیتال صحنه

انواع چاپ جزوه

همانطور که در ابتدا اشاره شد، چاپ جزوه به روش‌ های گوناگونی صورت می‌ گیرد. این روش‌ ها به شرح زیر می‌ باشد:

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال در حقیقت یک روش کامپیوتری برای چاپ جزوه است. به این صورت که فایل الکترونیکی شما مستقیما به دستگاه چاپ انتقال می‌ یابد. از رایج‌ ترین دستگاه‌ های چاپ دیجیتال می‌ توان به پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزری اشاره داشت.
معمولا چاپ دیجیتال برای چاپ جزوه در تیراژ پایین استفاده می‌ شود، زیرا چاپ دیجیتال هزینه بالایی دارد. به صورت کلی چاپ دیجیتال بر اساس نوع و تکنولوژی به کار رفته در آن‌ ها به گروه‌های زیر تقسیم می‌ شوند.

پلات و لمینت

روش جوهر افشان

روش جوهر افشان از جمله باکیفیت‌ ترین و رایج‌ ترین این شیوه‌ ها به شمار می‌ رود. به صورت کلی دستگاه های جوهر افشان از تنوع بالایی برخوردار می‌ باشند. عملکرد این دستگاه‌ ها به این صورت است که اطلاعات دیجیتال به وسیله مرکب مایع مستقیما روی کاغذ منتقل می‌ شوند.
دقت داشته باشید که در این تکنولوژی به محمل میانی جهت انتقال تصاویر نیازی نیست. یعنی مرکب به صورت مستقیم به وسیله هد روی سطح چاپی انتقال پیدا می‌ کند. جالب است بدانید که نازل رنگ پاش در دستگاه‌ های جوهر افشان به طور کامل دیجیتال عمل می‌ کند و فقط از دو فرمان بپاش و نپاش پیروی می کند. به همین دلیل عوامل تاثیرگذار روی کیفیت چاپ به حداقل خود می‌ رسند.

روش الکتروفتوگرافی

در روش الکتروفتوگرافی برای چاپ از مرکب جامد پودری (تونر) و یا مایع استفاده می‌ شود.

روش دیجیتال نوری یا پرتوی

چاپ نوری از جمله روش‌ های پرکاربرد در چاپ دیجیتال است. به این صورت که در این روش تصویر مورد نظر به وسیله تابش شعاع‌ های نوری روی کاغذهای مخصوص و حساس به نور مانند کاغذ عکاسی منتقل می‌ شود.
دستگاه‌ های دیجیتال نوری با نام Photo Lab نیز شناخته می‌ شوند و در لابراتورهای عکاسی کاربرد فراوانی دارند. دقت داشته باشید که کیفیت چاپی در این روش بسیار خوب است.

روش چاپ Direct Imaging

دستگاه های Direct Imaging در حقیقت چاپگرهای افست هستند. جالب است بدانید که تمامی عملیات چاپ در این دستگاه‌ ها به صورت اتوماتیک انجام شده و فقط به وسیله کامپیوتر کنترل می‌ شود.
دقت داشته باشید که استفاده از این دستگاه به دلیل وجود واسطه تصویری، برای چاپ‌ هایی با تیراژ پایین مقرون به صرفه نیست. یعنی بر خلاف سایر روش‌ ها، چاپ تک برگ کاملا غیر اقتصادی می‌ باشد.

روش حرارتی

در روش چاپ حرارتی از کاغذ حساس به حرارت استفاده می‌ شود. به این صورت که حرارت ناشی از لیزر و یا ماتریس‌ های حرارتی با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی سطح کاغذ ایجاد رنگ و تصویر می‌ کند.
از جمله متداول‌ ترین این دستگاه‌ ها می‌ توان به دستگاه‌ های فکس اشاره داشت.

روش تصعید رنگ

روش تصعید رنگ از سرعت و کیفیت مطلوبی برخوردار است. به این صورت که در این دستگاه‌ ها مواد رنگی بر روی سلفون‌ هایی قرار دارد. سپس پرتوهای گوناگونی همچون لیزر و یا ماتریس‌ های حرارتی، رنگ از روی نوارهای سلفون بخار شده و بر روی کاغذ منتقل می‌ شود.
استفاده از این روش در لابراتورهای عکاسی به دلیل کیفیت چاپ رایج می‌ باشد. لازم به ذکر است هزینه نهایی این روش چاپ به دلیل استفاده از مواد مصرفی و سلفون‌ های رنگی بالا است. این را هم در نظر داشته باشید که در این روش امکان چاپ روی کاغذهای متنوع وجود دارد.

قیمت های چاپ افست

پرینت رنگی

چاپ افست

چاپ افست در واقع نوعی از چاپ است که نوشته و عکس را بر روی سطح لاستیکی یک استوانه یا همان سلندر گردان بر می‌ گرداند، سپس آن را با فشار استوانه دیگر بر روی کاغذ چاپ می‌ کند.
دقت داشته باشید که دستگاه معمولی افست دارای سه استوانه می‌ باشد. جالب است بدانید که در چاپ افست ابتدا آن چه که باید چاپ شود بر روی صفحه‌‌‌‌‌‌‌ ای فلزی به نام زینک منتقل می‌ شود. سپس این صفحه را با مواد شیمیایی خاصی به گونه ای حساس می‌ کنند که تنها تصاویر و نوشته های آن مرکب چاپ را به خود می‌ گیرد.

انواع صحافی جزوه

صحافی جزوه نیز انواع مختلفی دارد. در ادامه هر کدام را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌ دهیم:

گوشه منگنه

در این نوع صحافی برای جلوگیری از برگ برگ شدن صفحات جزوه، گوشه بالا سمت راست و یا چپ بسته به فارسی یا لاتین بودن جزوه منگنه می‌ شود.

صحافی طلق و شیرازه

از رایج‌ ترین روش‌ های صحافی می‌‌‌‌‌‌‌‌ توان به صحافی طلق و شیرازه اشاره داشت. در این نوع صحافی یک طلق بر روی جزوه و یک طلق در پشت جزوه قرار می‌ گیرد. سپس با استفاده از شیرازه تمامی صفحات به یکدیگر متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شوند. در این نوع صحافی بیشتر از طلق شفاف استفاده می‌ شود.

صحافی سیمی پلاستیک

زمانی که تعداد صفحات جزوه شما کمتر از 50 و یا 100 صفحه باشد، صحافی سیمی پلاستیک می‌ تواند گزینه مناسبی برای شما به حساب بیاید. در این نوع صحافی امکان ورق زدن جزوه به راحتی وجود دارد.
دقت داشته باشید که حداکثر تعداد برگ‌ های جزوه در این صحافی می‌ تواند 450 برگ و یا 900 صفحه دو رو باشد. یکی از ویژگی‌ های این صحافی امکان 360 درجه چرخاندن صفحات می‌ باشد.

صحافی سیمی فلزی فنر پیچ

صحافی سیمی یکی از متداول‌ ترین و کاربردی‌ ترین انواع صحافی است. در این مدل صحافی به راحتی می‌ توان جزوه را ورق زد. چرخش راحت 360 درجه جزوه موجب شده تا این مدل صحافی نسبت به سایر روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ها پر طرفدارتر باشد.
دقت داشته باشید که بیشترین تعداد صفحات در این نوع صحافی 450 برگ و یا 900 صفحه دو رو است.

صحافی سیمی دوبل

صحافی سیمی دوبل به دلیل امکان راحت ورق زدن جزوه در بین اشخاص از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. احتمالا این مدل صحافی را در زمان خرید دفتر یادداشت یا دفتر مشق دیده‌ اید. بسیاری از افراد معتقدند صحافی سیمی دوبل از نظر ظاهری در مقایسه با سایر صحافی‌ های سیمی زیباتر است. به همین دلیل این نوع صحافی انتخاب بسیاری از افراد می‌ باشد.
دقت داشته باشید که حداکثر میزان قابل انجام 100 برگ و یا 200 صفحه دو رو است.

صحافی گالینگور

صحافی گالینگور از دیگر صحافی‌ های رایجی است که احتمالا با آن آشنایی دارید. این صحافی در واقع همان پایان نامه آخر ترم مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و … است که جلد ضخیمی دارد و با استفاده از طلاکوب عنوان پایان نامه و یا کتاب روی جلد آن درج می‌ شود.
گالینگور دارای رنگ‌ های مختلفی است. یعنی شما وسعت انتخاب زیادی برای انتخاب رنگ گالینگور دارید. فقط به این نکته دقت داشته باشید که امکان درج طلاکوب بر روی جلد کتاب‌ هایی که داخل آن از تصویر استفاده شده، وجود ندارد. یعنی بر روی جلد گالینگور باید از متون و یا وکتور استفاده کرد.

صحافی سلفون جلد سخت

صحافی سلفون جلد سخت از جمله لوکس‌ ترین، بهترین و زیباترین نوع صحافی به حساب می‌ آید. اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خواهید جزوات، گزارش‌ ها و … را به گونه‌ ای چاپ کنید که سال‌ های سال از آن‌ استفاده کنید، توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کنیم از این صحافی استفاده کنید.
صحافی سلفون جلد سخت، علاوه‌ بر دوام بالا، کلاس کاری شما را نیز افزایش می‌ دهد. در شرکت‌ ها و سازمان‌‌‌‌‌‌‌‌ ها برای گزارش و یا رزومه شرکت اغلب از این نوع صحافی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌ شود. از دیگر کاربردهای این صحافی می‌ توان به کتاب‌ های پزشکی اشاره داشت.
دقت داشته باشید که جلد این نوع صحافی مانند صحافی گالینگور ضخیم می‌ باشد و امکان استفاده از اشکال گرافیکی بر روی آن وجود دارد.

عوامل و فاکتورهای موثر در قیمت چاپ جزوه

به صورت کلی عوامل و فاکتورهای مختلفی روی قیمت نهایی چاپ جزوه تاثیر گذار می‌ باشد. از جمله مهم‌ ترین فاکتورهای موثر بر روی قیمت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توان به تعداد تیراژ کار، استفاده از امکانات پس از چاپ، نوع چاپ (چاپ اختصاصی یا چاپ دیجیتال)، طراحی محصول چاپی، ابعاد کار چاپی و نوع صحافی آن اشاره داشت.

تماس با چاپ صحنه :02166981872 , 09100036353

جمع بندی
در این مقاله به انواع چاپ و صحافی جزوات پرداختیم. سایت چاپ صحنه یکی از بهترین سایت‌ ها جهت سفارش پرینت جزوات ارزان می‌‌‌‌‌ باشد. برای استعلام قیمت پرینت جزوه می‌ توانید از طریق شماره درج شده با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

لوکس‌ ترین و بهترین صحافی جزوه چه نوع صحافی است؟

صحافی سلفون جلد سخت از جمله لوکس‌ ترین و بهترین صحافی جزوه است.

چاپ دیجیتال مقرون به صرفه‌ تر است یا چاپ افست؟

چاپ افست به مراتب مقرون به صرفه‌‌‌‌‌‌‌ تر از چاپ دیجیتال است

کدام مدل چاپ برای تیراژ بالا مناسب است؟

چاپ افست در تیراژ بالا مناسب تر از چاپ دیجیتال است.

آیا صحافی گالینگور می‌ تواند برای پایان نامه و یا جزوات مناسب باشد؟

بله؛ این نوع صحافی برای چاپ پایان نامه، جزوات و … گزینه مناسبی به حساب می‌ آید.

چه عواملی روی قیمت نهایی چاپ جزوه تاثیرگذار می‌‌‌‌‌‌‌ باشد؟

تعداد تیراژ کار، استفاده از امکانات پس از چاپ، نوع چاپ (چاپ اختصاصی یا چاپ دیجیتال)، طراحی محصول چاپی، ابعاد کار چاپی و نوع صحافی از جمله عوامل موثر در قیمت نهایی چاپ جزوه می‌ باشد.