پرینت رنگی در چاپ صحنه

پلات و لمینت چیست و چه کاربردی دارد؟

از انواع چاپ‌ های دیجیتال می توان به چاپ پلات اشاره داشت. به صورت کلی دو روش اصلی چاپ افست و چاپ دیجیتال برای چاپ وجود دارد. سریع‌ ترین و با کیفیت‌ ترین روش، چاپ دیجیتال است که معمولا در تیراژهای چاپ پایین مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در واقع پلات چاپ دیجیتالی است که به عنوان چاپ عریض نیز شناخته می‌ شود. یعنی با استفاده از چاپ پلات می‌ توان انواع پوستر و تصاویر با عرض بسیار زیاد را چاپ کرد. دقت داشته باشید چاپ پلات و لمینت معمولا با هم استفاده می‌ شود. لمینت در واقع نوعی پوشش است که برای افزایش استحکام کاغذی که چاپ پلات روی آن انجام شده، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. چاپ پلات و لمینت بهترین روش برای چاپ یک محصول باکیفیت، محافظت از آن در برابر فشار، چروکیدگی، عوامل محیطی و … به حساب می‌ آید. در ادامه به نکاتی در مورد پلات و لمینت می‌ پردازیم.

مشاهده لیست قیمت چاپ افست

چاپ پلات و لمینت

چاپ پلات معمولا برای فضای داخلی و چاپ‌ های عریض استفاده می‌ شود. زیرا مهم‌ ترین آیتم در آنها کیفیت است. دقت داشته باشید که منظور از عریض بودن، داشتن عرضی بین یک تا یک و نیم متر است. در چنین حالتی پلاتر به شما کمک شایانی می‌ کند.
پلاتر در واقع نوعی چاپگر دیجیتالی است که از آن برای چاپ پلات و لمینت استفاده می‌ شود. توجه داشته باشید که این دستگاه جزو دستگاه‌ های جوهر افشان پایه آب است. یعنی حلال جوهر آن آب است.
جالب است بدانید که طراحی انجام شده توسط کامپیوتر به ریز پردازنده‌ های پلاتر منتقل شده و هد‌‌‌‌‌‌های موجود در دستگاه رنگ را بر اساس طرح از مخازن موجود بر روی کاغذ می‌ آورند و تصویری باکیفیت و رنگ‌ بندی مشابه با طرح ایجاد می‌ شود.
در نظر داشته باشید که کیفیت محصول نهایی دستگاه پلاتر در مقایسه با چاپ افست به مراتب بالاتر است. جالب است بدانید که برای چاپ پلات و لمینت محدودیت خاصی از نظر طول وجود ندارد و حتی تا طول سی متر هم امکان چاپ وجود دارد، ولی دقت داشته باشید که عرض‌ های بیش از یک و نیم را نمی‌ توان با این روش چاپ کرد.
تولید استندهای نمایشگاهی، انواع پوستر و تبلیغات چاپی بر روی بوم، تهیه نقشه‌‌ هایی با سایز بزرگ و … از کاربردهای چاپ پلات و لمینت به حساب می‌ آید. معمولا از کاغذ کوتد در چاپ پلات و لمینت استفاده می‌ شود. جنس این کاغذ به گونه‌‌‌ ای است که جوهر بر روی آن پخش نمی‌ شود و تا زمانی که آب آن تبخیر شود (خشک شود)، به همان حالت باقی می‌ ماند.

معرفی انواع لمینت و کاربرد‌های آن در چاپ پلات

همانطور که اشاره شد، برای افزایش مقاومت نسبت به عوامل محیطی به خصوص رطوبت و نور خورشید می‌ توان از لمینت برای چاپ پلات استفاده کرد. به صورت کلی در چاپ پلات و لمینت از لمینت سرد و گرم استفاده می‌ شود. در ادامه هر یک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

مشاهده لیست قیمت پلات و لمینت

لمینت گرم

لمینت گرم در چاپ پلات بر پایه حرارت صورت می‌ گیرد. در این روش حرارت باعث می‌ شود تا لمینت، حالت چسبندگی پیدا کند. سپس مشابه با دستگاه پرس به راحتی بر روی محصول پلات مورد نظر قرار می‌ گیرد. در چاپ پلات از لمینت گرم به ضخامت‌ های مختلفی استفاده می‌ شود. لمینت گرم دارای انواع براق و مات است که انتخاب از بین آنها بستگی به سلیقه افراد با توجه به نوع طراحی دارد.

لمینت سرد

جالب است بدانید که لمینت سرد از نظر عملکرد مشابه با لمینت گرم است. با این تفاوت که برای چسبیدن آن بر روی کاغذ در چاپ پلات نیازی به گرم کردن آن نیست. دقت داشته باشید که این نوع لمینت دارای انواع براق و مات بوده و در ضخامت‌ های مختلفی ارائه می‌ شوند.
از محدودیت‌ های موجود در لمینت سرد می‌ توان به پوشش آن بر روی یک کار اشاره داشت.

تفاوت میان لمینت سرد و گرم

از مهم‌ ترین تفاوت‌ های میان لمینت سرد و گرم می‌‌ توان به نوع کاغذ مصرفی در چاپ پلات اشاره داشت. در لمینت گرم از کاغذ کوتد استفاده می‌ شود. در صورتی که لمینت سرد بر روی بسیاری از کاغذ‌‌‌‌‌‌‌‌ها از جمله: گلاسه، کوتد و … قابل اجرا است.
این را هم در نظر داشته باشید که معمولا چاپ پلات برای فضای داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. دقت داشته باشید که در چاپ پلات معمولا از لمینت مات استفاده می‌ شود، چرا که انعکاس نور گاهی موجب کاهش کار چاپی می‌ شود. به همین دلیل انتخاب از بین آنها با توجه به نورپردازی محیط صورت می‌ گیرد.

آشنایی با خدمات چاپ صحنه

تفاوت‌ های میان چاپ پلات و لمینت با چاپ بنر

  • چاپ پلات و لمینت معمولا از چاپ‌ های عریض مخصوص فضای داخلی به حساب می‌‌‌‌ آیند. در صورتی که محصول چاپی در فضای باز در معرض دید قرار بگیرد، به عنوان چاپ بنر در نظر گرفته می‌ شود.
  • لازم به ذکر است که در چاپ بنر برخلاف چاپ پلات و لمینت به جای کاغذ از نوعی پلاستیک استفاده می‌ شود. این را هم در نظر داشته باشید که هزینه چاپ بنر به مراتب از چاپ پلات و لمینت ارزان‌ تر است؛ اما مدت زمان تحویل کار در چاپ بنر بیشتر از چاپ پلات و لمینت است.
  • در چاپ بنر برای خشک شدن رنگ‌ ها زمان زیادی لازم است و بر خلاف چاپ پلات و لمینت بلافاصله بعد از اتمام کار رنگ‌ ها خشک نمی‌ شوند. به همین دلیل مدت زمان تحویل کار در چاپ بنر بیشتر است.
  • در چاپ بنر می توان طرح‌ هایی با عرض بیش از 3 متر چاپ کرد. در صورتی که در چاپ پلات و لمینت محدودیت عرض چاپ وجود دارد. چاپ بنر با توجه به این که در فضاهای خارجی مورد استفاده قرار می‌ گیرد، نسبت به چاپ پلات و لمینت از مقاومت بالاتری برخوردار است.

جمع بندی
در این مطلب به بررسی چاپ پلات و لمینت، انواع و تفاوت های آن پرداختیم. چاپ صحنه ارائه دهنده انواع خدمات پلات و لمینت، پرینت رنگی و … است و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چاپ بنر ارزان تر است یا چاپ پلات و لمینت؟

چاپ بنر به مراتب ارزان‌ تر از چاپ پلات و لمینت است.

مدت زمان تحویل بنر کم‌تر است یا چاپ پلات و لمینت؟

چاپ پلات و لمینت سریع‌ تر از بنر صورت می‌ گیرد.

چاپ پلات و لمینت معمولا برای چه فضاهایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد؟

چاپ پلات و لمینت معمولا برای فضاهای داخلی صورت می‌ گیرد.

آیا محدودیتی در چاپ پلات و لمینت وجود دارد؟

بله؛ در چاپ پلات و لمینت محدودیت چاپ در عرض طرح وجود دارد. یعنی شما نمی‌ توانید طرح‌ هایی با بیش از یک و نیم متر عرض را چاپ کنید.

آیا در چاپ بنر می‌ توان طرح‌ هایی با عرض بیش از 3 متر را چاپ کرد؟

بله؛ امکان چاپ طرح‌ هایی با عرض بیش از 3 متر وجود دارد.