چاپ بروشور

چاپ بروشور آنلاین

بروشورها از جمله اقلام تبلیغاتی چاپی هستند که انواع مختلفی دارند. دقت داشته باشید که یک بروشور خوب می‌ تواند تاثیر زیادی بر روی بازاریابی و فروش داشته باشد. به همین دلیل باید پیش از اقدام به طراحی و چاپ بروشور آنلاین در مورد آن‌ اطلاعات کاملی کسب کنید. در ادامه به انواع بروشور و نکات مربوط به آنها می‌ پردازیم.

پلات و لمینت چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع جنس و گرماژ بروشور

استفاده از کاغذ گلاسه یکی از راه‌ های موثر برای داشتن یک بروشور خوب و جذاب است. البته بروشور بر روی کاغذ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر هم چاپ می‌‌‌‌‌ شود، ولی کاغذ گلاسه به مراتب شیک‌ تر، جذاب‌ تر، با دوام‌ تر و اثرگذارتر از آنهاست. به همین دلیل استفاده از سایر کاغذ‌‌‌‌‌‌ها برای طراحی و تولید بروشور توصیه نمی‌ شود.
در مورد انتخاب گرماژ بروشور باید بدانید کاغذ‌های گلاسه 200 یا 300 گرمی برای تولید یک بروشور قدرتمند و زیبا مناسب‌ تر است؛ چرا که این گرماژ از ضخامت و استحکام بهتری برخوردار است. در طراحی بروشورهای سایز بزرگ توصیه می‌ شود از کاغذ گلاسه ضخیم استفاده شود. به این صورت بروشور ظاهری زیبا و مستحکم پیدا می‌ کند.
از جمله کاغذ‌هایی که در تولید بروشور مورد استفاده قرار می‌ گیرد، می‌ توان به کاغذ گلاسه 135 و 170 گرمی اشاره داشت. البته باید بدانید که این کاغذ‌ها از نظر کیفیت مانند گلاسه‌ های ضخیم‌‌ تر نیستند و تنها برای صرفه جویی در هزینه مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

 

چاپ بروشور

تعداد لت بروشور

لازم به ذکر است که انواع بروشور از نظر تعداد لت تنوع بالایی ندارند. به صورت کلی بروشورها بنا بر میزان محتوای ارائه شده در آنها، در سایزهای دو لت و سه لت طراحی می‌ شوند. زمانی که افراد بخواهند محتوای بیشتری در بروشور خود ارائه دهند، از بروشورهای چهارلت استفاده می‌ کنند.
البته این را باید در نظر داشته باشید که با افزایش تعداد لت‌ ها (بیش از چهار لت)، بروشور از هدف طراحی و تولیدش دور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شود. یعنی در صورت افزایش تعداد لت‌ ها بهتر است از سایر ادوات چاپی مانند کاتالوگ استفاده شود.

انواع مدل تا کردن بروشور

جالب است بدانید که بروشورها دارای مدل‌ های تا کردن متنوعی می‌ باشند. یعنی در صورت ترکیب با ایده‌ های طراحی می‌ توانید نتیجه خلاقانه‌ تر و زیباتری بگیرید. البته باید بدانید که در این زمینه روش‌ های مختلف رایجی وجود دارد که بیشتر از سایر مدل‌ های تا کردن بروشور به کار می‌ روند.
از جمله مدل‌‌‌ های مطرح در این زمینه می‌ توان به تا کردن بروشورهای دولت و سه لت به صورت آکاردئونی اشاره داشت. به صورت کلی این مدل تا، در حالت دو لت، چهار صفحه و در حالت سه لت، شش صفحه را در اختیار طراح قرار می‌ دهد.

لیست قیمت چاپ دیجیتال

یکی از مدل‌ های ساده برای تا کردن بروشورهای رسمی تر، سه لت نامه‌ ای است. در این روش لت‌ های کناری روی لت‌ های میانی تا شده و هر کدام به تنهایی کل سطح میانی را پوشش می‌ دهند.
یکی از مدل‌ های جذابی که دست طراح را برای طراحی‌‌ های جذاب‌ تر باز می‌ گذارد؛ سه لت دروازه‌ ای است. در این مدل، دو لت چپ و راست روی لت میانی قرار گرفته و مانند یک دروازه سطح روی لت میانی را می‌ پوشاند. چهار لت دروازه‌ ای نیز مشابه طرحی مشابه سه لت دروازه‌ ای است. با این تفاوت که در این روش، دو لت میانی نیز از وسط تا می‌خورند.
تای موازی دوبل از دیگر انواع تا شدن بروشور است. در این روش کاغذی از وسط تا می‌ شود. سپس کاغذ تا شده بار دیگر از وسط تا می‌ شود. به این صورت بروشور با تای موازی دوبل شکل می‌ گیرد. مدل تای فرانسوی هم برای بروشور‌های خاص می‌ تواند گزینه ایده آلی باشد. به این صورت که بروشور یک بار از خط افقی میانه کاغذ تا می‌ شود. سپس کاغذ تا شده را بار دیگر از خط عمومی میانه تا می‌ کنند.

روکش مورد استفاده در بروشور

انواع بروشور را می‌ توان از نظر روکش مورد استفاده نیز بررسی کرد. اغلب بروشورها را به کمک UV موضعی و سلفون مات روکش می‌ کنند. به صورت کلی مسئله روکش در مراحل تولید انواع بروشور از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا در صورت عدم استفاده از روکش در بروشورهای کاغذ گلاسه، دوام رنگ‌ ها و کیفیت کاهش پیدا می‌ کند.

 

چاپ بروشور

انواع طراحی بروشور متناسب با کسب‌ و کار

همانطور که اشاره شد، بروشورها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند. به همین دلیل هر کدام از آنها می‌ تواند اثر متفاوتی در هر کسب و کار داشته باشد. توصیه می‌ شود در زمان انتخاب ویژگی‌ های مختلف بروشور، موضوع کسب و کار خود را در نظر بگیرید.
به عنوان مثال بروشورهای طراحی شده برای شرح ویژگی‌ های یک کالای صنعتی با بروشورهای طراحی شده به عنوان منوی غذایی رستوران‌ ها متفاوت می‌ باشد. در بروشورهای منوی غذایی ترتیب اطلاعات اهمیت چندانی ندارد و بیشتر جذابیت و زیبایی مد نظر است. به همین دلیل بروشورهای سه لت دروازه‌ ای می‌ تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد.
حال اگر بخواهیم برای تشریح ویژگی‌ های یک کالای صنعتی بروشور طراحی کنیم، توصیه می‌ شود برای حفظ ارتباط و یکپارچگی صفحات از بروشورهای آکاردئونی استفاده شود.
استفاده از تایپوگرافی مناسب و رنگ‌ های مرتبط از جمله مواردی است که باید با توجه به ویژگی‌ های کسب و کار باشد.
به عنوان مثال از نظر روانشناسی هر رنگی یک تاثیر خاص بر روی افراد دارد و می‌ تواند پیام  یا احساس خاصی را به افراد منتقل کند. رنگ زرد و سرخ از جمله رنگ‌ هایی است که برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. رنگ آبی و بنفش می‌‌‌ تواند باعث احساس آرامش و جلب اعتماد شود. به همین دلیل معمولا در فست فود‌ها از رنگ زرد و قرمز بیشتر از سایر رنگ‌ ها استفاده می‌‌ شود.
در صورتی که برای طراحی بروشور یک دفتر وکالت یا مطب پزشکی، رنگ آبی و بنفش مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

انواع سایز بروشور

به طور کلی بروشور‌ها را می‌ توان در سایز و ابعاد مختلفی طراحی و تولید کرد. ولی این محصولات مانند سایر اقلام چاپی با استانداردهای متعارف و از پیش تعیین شده‌ ای طراحی می‌ شوند. از پر استفاده‌ ترین سایز‌های بروشور می‌ توان به سایز‌های A4 و A5 اشاره داشت.
علاوه بر این دو سایز، بروشورهای مربع شکل به دلیل خاص بودن، مورد توجه کسب و کارهای مختلفی قرار می‌ گیرند. پر استفاده‌‌‌‌ ترین سایز بروشور مربعی 19 در 19 است؛ ولی در سایزها و اندازه‌ های دیگری هم قابل سفارش و تولید است.
DL و Legal از دیگر سایز‌های متعارف بروشورها می‌ باشد. بروشور سایز DL در اندازه ۲۱۰ در ۹۹ میلی‌ متر و بروشور سایز Legal در اندازه تقریبی ۳۵۵ در ۲۱۰ میلی‌ متر است. از مزایای بروشورهای DL می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توان به متناسب بودن اندازه آن برای قرار گرفتن در پاکت‌ های اداری اشاره داشت. سایز Legal هم از جمله استاندارد‌های متعارفی می‌ باشد که بیشتر در آمریکا مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

جمع بندی
در این مقاله به انواع چاپ بروشور پرداختیم. چاپ صحنه یکی از شرکت‌ های معتبری است که می‌ توانید چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ و چاپ دیجیتال خود را به صورت آنلاین به آنها واگذار کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت‌ ها و نحوه سفارش می‌ توانید از طریق شماره درج شده با کارشناس این شرکت در ارتباط باشید.

تماس با چاپ صحنه

 

سوالات متداول

چه رنگ‌ هایی می‌ تواند برای بروشورهای رستورانی مناسب باشد؟

استفاده از رنگ‌ های زرد و قرمز می‌ تواند برای بروشورهای رستورانی مناسب باشد.

در طراحی بروشور به چه نکاتی باید توجه داشت؟

به طور کلی طراحی بروشور باید متناسب با کسب و کار شما انجام شود و از رنگ‌ هایی استفاده قرار گیرد که حس اعتماد و آرامش را به افراد منتقل کند. بکارگیری خلاقیت متناسب با کسب و کار می‌ تواند نتیجه خوبی را در پی داشته باشد.

آیا بروشورها را می‌ توان در سایز‌های مختلف سفارش داد؟

بله؛ امکان سفارش بروشور در هر سایزی وجود دارد، ولی توصیه می‌ شود برای طراحی و چاپ بروشور از سایزهای استاندارد انتخاب کنید.

آیا بروشور می‌ تواند روی بازاریابی و فروش تاثیر مثبت داشته باشد؟

بله؛ قطعا یک بروشور خوب می‌ تواند تاثیر بسزایی بر روی بازاریابی و فروش داشته باشد.

استفاده از چه رنگ‌ هایی در بروشور می‌ تواند جلب توجه کند؟

رنگ‌ های زرد و قرمز می‌تواند روی جلب توجه موثر باشد.