چاپ دیجیتال و چاپ افست چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چاپ دیجیتال و افست چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ اگر تمایل به چاپ اقلام چاپی مختلف مثل: کاتالوگ، بروشور و یا کارت ویزیت و پوستر دارید، حتما در مورد کیفیت هر یک از این روش ها (چاپ دیجیتال و افست) تحقیق کرده اید. اینکه چه زمان هایی باید از چاپ دیجیتال و چه مواقعی از چاپ افست استفاده کرد، دغدغه بسیاری از افراد است.
معمولا برای کارهای فوری و تیراژ پایین از چاپ دیجیتال و برای کارهای تیراژ بالا و باکیفیت از چاپ افست استفاده می شود. در ادامه ویژگی های مثبت و منفی چاپ دیجیتال و افست را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم و به بررسی تفاوت های آن ها با یکدیگر می پردازیم.

 

 

چاپ دیجیتال صحنه، عرضه کننده بهترین انواع چاپ

آشنایی با چاپ افست

در چاپ افست از صفحاتی استفاده می شود که اغلب آلومینیومی می باشند. در واقع این صفحات تصویر را بر روی روکش لاستیکی انتقال می دهند و همان را به صورت چرخشی بر روی برگه کاغذی چاپ می کنند. این پروسه با نام افست شناخته می شود، زیرا جوهر به صورت مستقیم روی کاغذ منتقل نمی شود.
اگر برای کار خود تیراژ بالایی در نظر دارید، قطعا افست بهترین گزینه برای شما به حساب می آید. دقت داشته باشید تکثیر رنگ ها در آن بسیار دقیق بوده و محصول نهایی شمایل تمیز و درخشانی پیدا می کند. چاپ افست یا همان لیتوگرافی از معمول ترین روش های چاپ می باشد که اغلب برای کارهای تبلیغاتی مانند: چاپ تراکت در نظر گرفته می شود.

نحوه کار چاپ افست

نحوه کار چاپ افست به این صورت است که در ابتدا صفحاتی از جنس آلومینیوم یا همان زینک ساخته می شود که بر اساس سیستم رنگی (CMYK) در کارهای چهار رنگ، چهار زینک به صورت جداگانه برای هر رنگ ساخته می شود. یعنی هر زینک تنها از یک رنگ تغذیه می کند. در مرحله پایانی کاغذ از بین همه رول های آغشته به رنگ میگذرد تا تصویر نهایی شکل بگیرد.

ویژگی ها و مزایای چاپ افست

چاپ افست دارای ویژگی ها و مزایای زیادی می باشد. این ویژگی ها و مزایا به شرح زیر می باشد:

 • در تیراژ بالا می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند.
 • هر چقدر تیراژ بیشتر باشد، قیمت هر برگه کمتر می شود.
 • در این نوع چاپ امکان استفاده از کاغذ های مختلف وجود دارد.
 • امکان تهیه جوهرهای مخصوص و سفارشی مثل: رنگ های متالیک و پانتون وجود دارد.
 • امکان چاپ با تیراژ بالا و هزینه پایین وجود دارد.
 • علاوه بر سیستم 4 رنگ (CMYK) امکان استفاده از رنگ های اضافه وجود دارد.
 • امکان چاپ با بالاترین کیفیت به همراه جزئیات وجود دارد.

 

معایب چاپ افست

از معایب چاپ افست می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • در این روش باید زینک تهیه شود که این مسئله کمی زمانبر می باشد.
 • این روش برای کارهایی با تیراژ پایین مقرون به صرفه نمی باشد.
 • بعد از تعریف اطلاعات و آغاز فعالیت دستگاه، امکان تغییر اطلاعات وجود ندارد.

آشنایی با چاپ دیجیتال

بر خلاف چاپ افست، در چاپ دیجیتال از صفحه استفاده نمی شود. در این روش چاپ از گزینه هایی مانند: تونر (مثل چاپگرهای لیزری) استفاده می شود. دقت داشته باشید که در چاپگرهای بزرگ تر جوهر مایع مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که کمیت چاپ کم باشد، استفاده از چاپ دیجیتال منطقی تر به نظر می رسد. به عنوان مثال: زمانی که تمایل به چاپ 20 عدد کارت دعوت و یا 100 عدد پوستر دارید.
از دیگر مزایای چاپ دیجیتال می توان به توانایی داده متغیر آن اشاره داشت. زمانی که هر قسمت از کار نیاز به نام، کد و یا آدرس مخصوص به خود را داشته باشد، چاپ دیجیتال بهترین گزینه به حساب می آید. به خاطر داشته باشید که چاپ افست نمی تواند این نیاز را برطرف کند.
به صورت کلی چاپ افست می تواند یک روش عالی برای داشتن پروژه های چاپ شکیل باشد، ولی بسیاری از افراد و یا کسب و کارها نیاز به استفاده از چاپ 500 عددی و یا بیشتر ندارند. به این ترتیب چاپ دیجیتال بهترین گزینه برای آن ها به حساب می آید.
این را هم در نظر داشته باشید که چاپ دیجیتال مانند چاپ افست دارای مراحل زمانبر و پیچیده نمی باشد. در واقع این روش یکی از راحت ترین و آسان ترین روش های چاپ به حساب می آید. در چاپ دیجیتال، جوهر مستقیما بر روی سطح منتقل می شود. دستگاه های چاپ دیجیتال مشابه پرینترهای لیزری و چاپگرهای جوهر افشان می باشند، فقط سایز آن ها بزرگ تر، سریع تر و دقیق تر می باشند.

پرینت رنگی ارزان در تهران

ویژگی ها و مزایای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال دارای ویژگی ها و مزایای زیادی می باشد. از مهم ترین مزایای این نوع چاپ می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • این روش برای کارهای کوتاه مدت، هزینه نصب کمتری دارد.
 • با این روش می توانید تعداد محصولات مورد نیاز خود را در مدت زمان مشخصی چاپ کنید.
 • امکان چاپ در تیراژ پایین وجود دارد. (1 عدد تا 50 عدد)
 • چاپ دیجیتال سیاه و سفید یک گزینه مقرون به صرفه می باشد.
 • چاپ دیجیتال توانایی چاپ داده های متغیر را دارد. (مانند: نام ها، آدرس ها، کدها، شماره ها و…)
 • دارای فناوری پیشرفته تری بوده و کیفیت قابل قبولی دارد.
 • فرآیند چاپ آن سریع می باشد.
 • در تیراژ پایین گزینه مقرون به صرفه ای است. به صورت کلی هزینه چاپ دیجیتال ثابت و مشخصی دارد. به همین دلیل در تعداد بالاتر تفاوتی ایجاد نمی کند.
 • در این روش امکان تغییر اطلاعات در نسخه های مختلف وجود دارد.

معایب چاپ دیجیتال

از مهم ترین معایب چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • به صورت کلی در این روش توان چاپ بر روی متریال مختلف کمتر می باشد.
 • در چاپ دیجیتال، رنگ های استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این روش برای کارهای بزرگ تر و یا تیراژ بالا مقرون به صرفه نمی باشد.

مزایا و معایب چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست و بالعکس

اگر تمایل به چاپ کارت ویزیت، تراکت، بروشور، پوستر و یا کاتالوگ دارید، می توانید از چاپگرهای چاپ دیجیتال و یا چاپ افست استفاده کنید. در واقع هر دو روش می تواند نتایجی با کیفیت بالا ارائه دهد. به گونه ای که می توانید تفاوت بین این دو روش را تحلیل کرده و در مورد استفاده از یکی از این روش ها تصمیم گیری کنید.
البته سلیقه افراد در تصمیم گیری نقش مهم و پر رنگی دارد. با این حال با کسب اطلاعات در مورد تفاوت های بین چاپ دیجیتال و چاپ افست می توانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

هزینه پایین چاپ افست نسبت به دیجیتال

به طور کلی هزینه چاپ افست در مقایسه با چاپ دیجیتال پایین تر می باشد. در زمان تصمیم گیری و انتخاب یکی از این دو روش، هزینه نقش پر رنگ و مهمی دارد. از بزرگ ترین مزایای چاپ افست لیتوگرافی، می توان به راه اندازی و هزینه پایین چاپ صفحه اشاره داشت.
البته آماده شدن سیستم کمی زمانبر است، زیرا وقتی صفحات چاپی در محل قرار بگیرند و مطبوعات آماده اجرا باشند؛ صفحات مورد نظر شما در یک لحظه از خط تولید خارج می شوند.

انتخاب کاغذ

یکی دیگر از مزایای افست، انعطاف پذیری آن می باشد که امکان استفاده از انواع مختلف کاغذ برای چاپ محصولات را فراهم می کند. یعنی شما می توانید از انواع مواد پوشش داده شده و یا بدون پوشش و بازیافتی استفاده کنید. امکان انتخاب کارت ضخیم، برجسته یا کاغذ سبک و ظریف وجود دارد.

گزینه های رنگ

در چاپ افست علاوه بر چاپ چهار رنگ، امکان استفاده از رنگ بنتون نیز وجود دارد. در صورتی که برای چاپ لگو مورد نظرتان رنگ خاصی مد نظر دارید، قطعا بهترین انتخاب چاپ افست لیتوگرافی می باشد. به خاطر داشته باشید که در این نوع چاپ دقت رنگ و کیفیت چاپ بالا است.

ابعاد کاغذ

به طور کلی امکان استفاده از ورق های بزرگ تر در فرآیند چاپ افست وجود دارد. در واقع این مزیت کمک می کند حداکثر تعداد موارد را در هر صفحه چاپ کرد. علاوه بر آن روی افزایش سرعت و کاهش هزینه ها تاثیر بسزایی دارد.

نکات و موارد مهمی که باید در انتخاب چاپ دیجیتال یا چاپ افست در نظر بگیرید

در انتخاب چاپ دیجیتال یا چاپ افست نکات و موارد مهمی وجود دارد که حتما باید به آنها توجه داشته باشید. در ادامه این نکات و موارد را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

وزن مواد

اغلب ماشین های دیجیتال قادر به تحمل وزن کاغذ (بین 80 Gsm و 300 Gsm) می باشند. ولی ماشین های چاپ افست به آسانی می توانند وزن 60 Gsm تا 500 Gsm را تحمل کنند.

نوع مواد

ماشین های چاپ دیجیتالی که می توانند روی انواع متریال چاپ کنند، محدود می باشند. البته بعضی از موادی با بافت سخت، فرآیند چاپ به خوبی صورت نمی گیرد و در صورت وجود پوشش کامل تصویر، کاغذهای گلاسه نیز می توانند کمی یک دست به نظر برسند.
ماشین های چاپ افست انتخاب بسیار گسترده تری از مواد را در دسترس دارند و در صورت انتخاب موجودی خاص معمولا ارزان تر هستند.

طول اجرا

ماشین های چاپ دیجیتال می توانند برای طول های اجرای کوتاه تر گزینه مناسب تری باشند. به صورت کلی از 1 چاپ تا حدود 1000 الی 2000 بسته به مشخصات خاص تر متفاوت خواهد بود.

 

چاپ بروشور آنلاین

مدت زمان بین شروع و اتمام فرآیند تولید

چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ افست کار را سریع تر انجام می دهد؛ چرا که نیاز به آماده سازی و یا صفحه نمی باشند.

کیفیت

از گذشته تا به اکنون چاپ افست به عنوان عرضه کننده بهترین کیفیت مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. البته برای بسیاری از مشخصه های کار، کیفیت چاپ دیجیتال نیز بسیار خوب می باشد؛ به طوری که در اغلب موارد ذکر تفاوت آن ها با یکدیگر سخت می باشد.

دامنه رنگ

در صورتی که نقطه رنگ های خاص (Pantone) برای سطح بالایی از دقت تکثیر نیاز باشد، چاپ افست قطعا بهترین گزینه به حساب می آید.

شخصی سازی

به صورت کلی مواد چاپ شده دیجیتالی قابل شخصی سازی می باشند. به همین دلیل هر چاپ برای گیرنده منحصر به فرد می شود.

جوهرهای متالیک

به خاطر داشته باشید که در چاپ دیجیتال، متالیک خیلی خوب تولید نمی شود. همین مسئله باعث شده که چاپ افست بهترین گزینه به حساب بیاید.

لاک اشعه ماوراء بنفش

دقت داشته باشید که UV روی محصولات چاپی دیجیتالی قرار نمی گیرد. به همین دلیل چاپ افست گزینه بهتری می باشد.

چاپ افست

برتری ها و کاستی های چاپ دیجیتال و چاپ افست نسبت به یکدیگر

به صورت کلی هر پروژه چاپی ویژگی های مخصوص به خود را داشته و با هم متفاوت هستند. زمانی که وقت تصمیم گیری نهایی می شود، افراد نکات مختلفی را باید در نظر داشته باشند. به عنوان مثال: کدام روش برای حجم کاری که مد نظر دارید، اقتصادی تر می باشد؟ کیفیت و سرعت کدام یک بهتر است؟
جالب است بدانید که در صنعت چاپ 2 چهارچوب اصلی وجود دارد. چاپ دیجیتال و چاپ افست هر کدام دارای برتری ها و کاستی های مخصوص به خود می باشند. به همین دلیل پیش از تصمیم گیری باید برتری ها و کاستی های هر کدام مورد بررسی قرار بگیرد.

برتری های چاپ دیجیتال

برتری های چاپ دیجیتال به شرح زیر می باشند:

 • سرعت چاپ دیجیتال بسیار بالا است. به گونه ای که برای چاپ کارت شناسایی و کارهای چاپی با فرصت کم گزینه مناسبی می باشد. در صورتی که چاپ افست به دلیل تدارکات اولیه کندتر است. به همین دلیل باید به زمان مورد نیاز برای چاپ دقت داشته باشید. در واقع اگر فرصت شما کم است، می توانید روش چاپ دیجیتال را انتخاب کنید.
 • بودجه مورد نیاز در زمان انتخاب روش اهمیت زیادی دارد. در صورتی که حجم کار شما پایین باشد، چاپ دیجیتال به مراتب مقرون به صرفه تر از چاپ افست می باشد. یعنی اگر حجم کار چاپی شما پایین بوده و در مدت زمان محدود و کوتاهی می خواهید آن ها را آماده کنید، باید به سراغ چاپ دیجیتال بروید.
 • از دیگر فواید مهم چاپ دیجیتال نمونه گیری دقیق از کار چاپی می باشد. این نمونه را می توان با سرعت و هزینه کم تهیه نمود. به این صورت با در دست داشتن نمونه می توانید نتیجه نهایی چاپ را پیش بینی کنید.
 • در چاپ دیجیتال طراحی متن نوشتاری، تصاویر و رنگ به راحتی قابل تغییر می باشد. در صورتی که بخش هایی از کار چاپی متناسب با شرایط بازار نیاز به تغییر داشته باشد، چاپ داده های متغیر به آسانی و با سرعت امکان پذیر است.

چاپ بروشور آنلاین

کاستی های چاپ دیجیتال

از کاستی های چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کیفیت رنگ و انعطاف پذیری و همچنین انطباق درجه بندی رنگ و مرکب چاپ افست به مراتب بالاتر از چاپ دیجیتال است. بسیاری از افراد به این باور هستند که چاپگرهای دیجیتال همان چهار رنگ را مورد استفاده قرار می دهند، در صورتی که آنها را شبیه سازی می کنند که به طبع قابل رقابت با چاپ افست نمی باشد.
 • از دیگر معایب و کاستی های چاپگر دیجیتال عدم جذب مرکب به کاغذ به صورت کامل می باشد. یعنی ترک هایی در رنگ نزدیک لبه ها دیده می شود که در مراحل پایانی چاپ خود را نشان می دهد. در صورتی که در چاپ افست این مشکل مشاهده نمی شود.
 • در چاپ افست اگر تیراژ چاپ بالا باشد، هزینه چاپ به مراتب کمتر از چاپ دیجیتال می شود.
  نکته: با توجه به کیفیت و هزینه نهایی در تیراژ بالا، چاپ افست در مقایسه با چاپ دیجیتال گزینه بهتری می باشد.

 

برتری های چاپ افست

برتری های چاپ افست به شرح زیر می باشد:

 • با توجه به توضیحاتی که ارائه کرده ایم، برتری های چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال روشن می باشد. اخیرا فناوری خاصی ارائه شده است که دقت و کیفیت چاپ افست را به طرز چشمگیری افزایش داده و موجب ارتقاء کیفیت چاپ شده است.
 • همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، در چاپ افست امکان استفاده از مواد اولیه مختلفی وجود دارد. بسیاری از کارهای گرافیکی، نیاز به کاغذهای غیر معمول با اندازه های مختلف و مرکب های مخصوص دارند. در این مواقع چاپ افست بهترین گزینه برای شما به حساب می آید.
 • برای جلوه های ویژه ای مثل: وارنیش موضعی، در چاپ افست کیفیت به مراتب بالاتر از چاپ دیجیتال است.
 • زمانی که در کار چاپی نیاز به کنترل کامل و دقت رنگ باشد، ترکیب سیستم تطبیقی بانتون و درجه بندی مرکب در چاپ افست امکان پذیر است.
 • فرآیند چهار رنگ اصلی مورد استفاده در چاپ دیجیتال قابل مقایسه با چاپ افست نمی باشد. زمانی که حجم کار چاپی گرافیکی بیشتر باشد، چاپ افست گزینه مقرون به صرفه و سریع تری می باشد.
 • دقت داشته باشید که بیشتر هزینه ها و زمان در چاپ افست صرف آماده سازی دستگاه و مواد اولیه می شود. به همین دلیل اگر حجم کار بالا باشد و آماده سازی ها صورت بگیرد، قیمت واحد به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

کاستی های چاپ افست

از کاستی ها و معایب چاپ افست می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زمانی که دستگاه چاپ برای کار آماده شود و دستگاه به چرخش درآید، تغییر برنامه کاری آن مطابق با شرایط سخت خواهد باشد. در صورتی که در چاپ دیجیتال تغییر برنامه کاری در کم ترین زمان ممکن و به آسانی انجام می شود.
 • اگر حجم کار چاپی شما کم باشد، چاپ افست در مقایسه با چاپ دیجیتال کندتر و هزینه برتر است. یعنی چاپ دیجیتال برای حجم کاری کم هم سریع تر و هم مقرون به صرفه تر می باشد.

 

پلات و لمینت چه کاربردی دارد؟

جمع بندی
به صورت کلی انتخاب روش چاپ اقتصادی، بستگی به ملاحظات کیفیت، بودجه، حجم کار، زمان بندی و … دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم پیش از تصمیم گیری و شروع به چاپ تمامی انتظارات خود از چاپ را به دقت بررسی کنید. به این صورت می توانید بهترین تصمیم را مطابق با شرایط خود بگیرید.

 

سوالات متداول

سرعت پرینت در روش چاپ دیجیتال بالاتر است یا در روش چاپ افست؟

سرعت پرینت رنگی و معمولی در چاپ دیجیتال به مراتب بالاتر از چاپ افست می باشد.

کیفیت پرینت رنگی در روش چاپ دیجیتال چگونه است؟

عدم جذب مرکب به کاغذ به صورت کامل از معایب و نقطه ضعف های چاپ دیجیتالی می باشد. به این صورت که ترک هایی در رنگ نزدیک لبه ها ایجاد می شود که در مراحل پایانی چاپ خود را نشان می دهد.

کدام روش چاپ برای کارهای گرافیکی خاص مناسب است؟

بسیاری از کارهای گرافیکی، نیاز به کاغذهای غیر معمول با اندازه های مختلف و مرکب های مخصوص دارند. در این مواقع چاپ افست بهترین گزینه برای شما به حساب می آید.

آیا چاپ افست گزینه مناسبی برای کار در تیراژ پایین می باشد؟

اگر حجم کار چاپی شما کم باشد، چاپ افست در مقایسه با چاپ دیجیتال کندتر و هزینه برتر است. یعنی چاپ دیجیتال برای حجم کاری کم هم سریع تر و هم مقرون به صرفه تر می باشد.

در کدام روش چاپ امکان تغییر برنامه کاری وجود دارد؟

در چاپ دیجیتال تغییر برنامه کاری در کم ترین زمان ممکن و به آسانی انجام می شود.