پرینت رنگی

چاپ دیجیتال چیست؟

صنعت چاپ از ابتدا تاکنون پیشرفت‌ های زیادی داشته هر روز نیز فناوری‌ های زیادی به آن اضافه می‌ شود. روزانه در ایران صدها کتاب، مجله و روزنامه پرینت می‌ شوند. برخی از روش‌ هایی که برای پرینت استفاده می‌ شود، گران قیمت و برخی دیگر ارزان هستند. هر چه فناوری به کار رفته نوین‌ تر باشد، هزینه نهایی نیز بالاتر خواهد بود. اما انتخاب روش چاپ مانند چاپ دیجیتال به دلیل مزیت‌ ها، سرعت و دقت بالا با وجود گران‌ تر بودن، انتخاب بسیاری از افراد است. شاید برای شما سوال باشد که چاپ دیجیتال چیست و چه مزیت‌ هایی دارد؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب به این موارد اشاره کنیم.

برای مشاهده لیست قیمت انواع چاپ دیجیتال کلیک کنید

چاپ دیجیتال

به طور کلی در صنعت چاپ دو نوع روش برای چاپ وجود دارد. چاپ دیجیتال و چاپ افست. روش‌ های قدیمی‌ تری مانند چاپ سیلک و… نیز وجود دارند که موضوع بحث ما نیستند. در ادامه به مفهوم چاپ دیجیتال پرداخته و در مورد آن صحبت خواهیم کرد.
به طور کلی اگر کار چاپ را به کمک دستگاه‌ های تونری و لیزری انجام دهند، به آن چاپ دیجیتال می‌ گویند. این دستگاه‌ ها بسیار حرفه‌ ای بوده و اصطلاحا به آنها پرینتر یا چاپگر می‌ گویند. چاپگرهای دیجیتال بر روی پارچه یا هر نوع کاغذی کار پرینت را انجام می‌ دهند.

انواع چاپگر دیجیتال

در صنعت چاپ دیجیتال به طور عمده از چندین دستگاه پرینتر استفاده می‌ شود. این چاپ‌ ها شامل موارد زیر هستند:

چاپ دیجیتال نوری

این نوع چاپ را بیشتر در عکاسی‌ ها مشاهده می‌ کنید. پرینتر در این روش تصویر را به کمک نور روی کاغذهایی پرینت می‌ کند که حساس به نور هستند. در مرحله بعدی باید آن را تثبیت کنند. اما خوشبختانه اکنون به کمک دستگاه‌ های پیشرفته‌ تر مرحله تثبیت حذف شده است.

چاپ دیجیتال حرارتی

این روش قدیمی گرمای شدیدی ایجاد کرده و به کمک ماتریس‌ های حرارتی یا لیزر و یک سری واکنش شیمیایی، تصاویری که عمدتا تک رنگ هستند را روی کاغذ مخصوص پرینت می‌ کنند. این روش به دلیل قدیمی‌ بودن بسیار کم مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

چاپ دیجیتال تصعید

از نام این نوع چاپ تقریبا می‌ توان نحوه عملکرد آن را حدس زد. در این روش، به کمک حرارت و سیستم تصعید، کار پرینت انجام می‌ شود. رنگ روی سلفون ریخته شده و سپس به وسیله ماتریس حرارتی رنگ‌ ها بخار شده و روی کاغذ مخصوص پرینت می‌ شوند. این روش کمی شبیه روش حرارتی است با این تفاوت که در پرینت پوستر از آن استفاده می‌ کنند.

چاپ دیجیتال جوهرافشان

این روش یکی از مهم‌ ترین و رایج‌‌ ترین روش های چاپ دیجیتال است. در این روش جوهر بر روی کاغذ به روش پاشیدن پاشیده و رنگ را ترکیب می‌ کند. تنوع پرینترهایی که با این روش کار می‌ کنند، بسیار بالا است. به همین دلیل کاربرد بسیاری دارد.

چاپ دیجیتال الکتروفتوگرافی

این روش از چاپ دیجیتال خود به دو نوع مرکب جامد پودری و مایع دیجیتال مرکبی تقسیم می‌ شود. این روش چاپ بسیار پیچیده بوده و فناوری‌ آن نیز بسیار پیشرفته است. در روش تونری یا مرکب جامد پودری، تونرها ، ابتدا باردار می‌ شوند و با ذوب شدن است که تصاویر روی کاغذ حک می‌ شوند. سرعت پرینت در این روش بسیار بالا است.
روش دوم نیز به دیجیتال مرکبی معروف است. در این روش از مرکب‌ های مایع برای حک کردن رنگ بر روی کاغذ استفاده می‌ کنند.

چاپ دیجیتال لیزری

تولیدی‌ ها اغلب از این روش برای پرینت استفاده می‌ کنند. در این روش به جای رنگ و … از فناوری لیزر استفاده می‌ شود. لیزر حرارت ایجاد کرده و با سوزاندن است که تصویر را حک می‌ کند.

چاپ دیجیتال چه مزایایی دارد؟

بدون شک روش‌ های چاپ زیادی در بازار وجود دارد؛ چاپ دیجیتال جزو گران‌ ترین این روش ها است. اما با این وجود هنوز هم انتخاب افراد برای چاپ، این نوع است. علت امر نیز به مزیت‌ های آن باز می‌ گردد. در ادامه به عمده‌ ترین مزایای آن اشاره خواهیم کرد:

  • سرعت چاپ دیجیتال بسیار بالا است.
  • روند کار به صورت اتوماتیک انجام می‌ شود.
  • می‌ توان در مراحل کار متن را تغییر داد.
  • می‌ توان به صورت همزمان صفحات را هم رنگی و هم سیاه و سفید پرینت کرد.
  • ایجاد تغییرات ضروری بدون محدودیت امکان پذیر است.
  • نیازی به استفاده از فیلم و زینک در روند چاپ نیست.

چاپ دیجیتال چه کاربردهایی دارد؟

چاپ دیجیتال را در موارد زیادی استفاده می‌ کنند. برای مثال برای چاپ کتاب، بنر، دفترچه، سالنامه، چاپ کارت پرسنلی و انواع مجله‌ ها و طراحی‌ های لازم روی پارچه، این چاپ دیجیتال است که انتخاب مناسبی است.

سخن آخر

این روزها چاپ دیجیتال بسیار محبوب شده است. به خصوص که استفاده‌ های گسترده‌ ای هم دارد. از چاپ لباس گرفته تا کتاب و مجله همگی را می‌ توان به کمک این نوع پرینت انجام داد. در مقایسه با چاپ افست نیز نیاز به زینک و فیلم نداشته و روند کار بسیار سریع است. همه این موارد دست به دست هم داده‌ اند تا اکنون این نوع پرینت بسیار محبوب شود. گروه چاپ و تبلیغات چاپ صحنه از سال 1390 در زمینه چاپ دیجیتال و عرضه خدمات نوین فعالیت کرده و به دنبال جلب رضایت مشتریان گرامی خود است. این مجموعه انواع چاپ دیجیتال، پلات و لمینت و … را با جدیدترین روش‌ ها و بهترین کیفیت‌ ها انجام می دهد.

سوالات متداول

از چاپ دیجیتال برای چاپ عکس روی لباس می‌ توان استفاده کرد؟

یکی از عمده‌ ترین استفاده‌ هایی که از پرینت دیجیتال می‌ شود، پرینت عکس بر روی لباس‌ هایی مانند تیشرت و… است.

چاپ دیجیتال سریع‌ تر است یا چاپ افست؟

چاپ دیجیتال به دلیل استفاده از فناوری‌ های نوین و روند اتوماتیک کار، نسبت به چاپ افست بسیار سریعتر است.

کدام یک از چاپگرهای دیجیتال از همه مناسب‌ تر است؟

انتخاب چاپگر مناسب بسته به نوع کار و هزینه‌ ای است که شما برای کار خود در نظر گرفته‌ اید، در شرایط مختلف پرینترهای متفاوتی برای شما مناسب خواهند بود.

برای چاپ دفترچه و چاپ‌ ها در مقیاس کم، چاپ دیجیتال مناسب است؟

به طور کلی چاپ دیجیتال به دلیل سرعت بالا و روند حرفه‌ای کار بسیار مناسب است. اما هزینه تمام شده آن کمی نسبت به چاپ افست گران‌ تر است. به همین دلیل بهتر است برای چاپ در مقیاس بسیار کم استفاده نشود.

آیا چاپ دیجیتال اندازه مشخصی دارد؟

کار چاپ دیجیتال از نظر اندازه به نظر شما بستگی داشته و انتخاب شما است که روش آن را تعیین می‌ کند. اما به طور کلی این نوع چاپ به سه دسته متوسط، بزرگ و عریض تقسیم می‌ شود.