چه نکاتی در طراحی چاپ مهم می باشد؟

در زمان انجام فرآیند چاپ همواره باید نکات و اصول خاصی را در نظر داشته باشید تا بتوانید نتیجه نهایی با کیفیت و مناسبی در اختیار مشتریان خود بگذارید. انجام مراحل چاپ به صورت درست و اصولی باعث می‌ شود تا کیفیت نهایی کار باب میل شما باشد و پارامترهای متفاوتی که روی کیفیت تاثیرگذار هستند، همگی رعایت شوند.
روند طراحی چاپ ممکن است به اشتباه با روند چاپ یکسان در نظر گرفته شود و همین برداشت اشتباه ممکن است روند کل کار را با مشکل روبرو کند. داشتن اطلاعات کافی در خصوص مراحل مختلف چاپ دیجیتال برای افرادی که به دنبال پرینت و صحافی جزوات دانشگاهی و… هستند بسیار مهم خواهد بود. در ادامه این مطلب از سایت چاپ صحنه قصد داریم این مورد را بررسی کنیم که نکات مهم در طراحی چاپ چیست؟

پرینت رنگی را ارزان و با کیفیت بگیرید

آشنایی با طراحی چاپ

افراد فعال در چاپ و کپی باید حتما با مفهوم طراحی چاپ آشنایی لازم را به دست آورند. روند طراحی چاپ به فرآیندی گفته می‌ شود که در آن با استفاده از نرم افزارهای خاص مانند ایندیزاین، کورل، ایلوستریتور، فتوشاپ و… طرح نهایی قبل از چاپ را در فرمت‌ های مخصوصی طراحی کرده و از آن خروجی می‌ گیرند. امکان چاپ این طرح‌ ها به صورت کپی روی سطوح مختلف وجود دارد. به عنوان مثال امروزه امکان چاپ دیجیتال روی سطوح مختلف مانند سرامیک، فلزات، پلاستیک و مقوا و… امکان پذیر است. در زمان طراحی چاپ باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشید که مهمترین آنها آگاه سازی افراد از برند مورد نظر و بازاریابی می‌ باشند. امروزه  بروشورهای تبلیغاتی، بیلبوردها یا کارت‌ های ویزیت باید اطلاعات مناسبی را در اختیار مشتری قرار دهند و اطلاعات مناسبی در اختیار او بگذارند. استفاده از المان‌ های گرافیکی مختلف به صورت هدفمند باعث می‌ شود تا بتوانید پیام خاص خود را به راحتی در اختیار مخاطب قرار دهید. استفاده از نرم افزارهای گوناگون و دستگاه های چاپ دیجیتال این امکان را به ما می‌ دهد که بتوانیم با دقت و سرعت بیشتری روند کارهای خود را پیش ببریم از سوی دیگر گرفتن کپی در سایزهای مختلف نیز یکی دیگر از مزایای طراحی چاپ دیجیتال است.

 

چاپ دیجیتال صحنه

آشنایی با انواع طراحی چاپ دیجیتال

طراحی چاپ دیجیتال این روزها علاوه بر کاربرد بسیار بالای خود در زمینه تبلیغات و بازاریابی، در حوزه نشر و آگاهی رسانی عمومی نیز کاربرد فراوانی دارد. به عنوان مثال وقتی یک نشریه طراحی چاپ حرفه ای را برای محصولات خود در نظر می‌ گیرد، قطعاً توجه به درصد بیشتری از مشتریان را جلب خواهد کرد. برای اهداف مختلف از روش‌ های متفاوت طراحی چاپ استفاده می‌ شود که در ادامه آنها را به صورت مختصر با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 •  طراحی چاپ برای پرینت و صحافی جزوات دانشگاهی
 •  طراحی تراکت
 • طراحی پوستر
 • طراحی سررسید و تقویم
 • طراحی ست اداری
 • طراحی کارت دعوت و کارت تبریک
 • طراحی لوازم التحریر
 • طراحی چاپ روزنامه‌ها و مجلات
 • طراحی صفحات و جلد کتاب‌ ها
 • طراحی کاتالوگ و بروشور برای محصولات و خدمات مختلف
 • طراحی کیسه خرید، لیبل یا بسته بندی محصولات مختلف
 • طراحی کارت ویزیت

خدمات چاپ صحنه

نکات مهم برای طراحی چاپ دیجیتال

در زمان طراحی چاپ بسته به نوع کاربرد و هدف ما باید نکات متفاوتی را مد نظر قرار دهید که رنگ شناسی، اصول زیبایی شناختی، داشتن مهارت و آشنایی در خصوص ویژگی‌ های تبلیغاتی و بازاریابی، استانداردهای چاپ و… موارد مهمی هستند که در این زمینه باید به آن توجه ویژه داشته باشید. وقتی توجه همه جانبه به این موارد نشان دهید، می‌ توانید در نهایت ببینید که کیفیت و جذابیت کار افزایش پیدا می‌ کند. برای انجام چاپ دیجیتال طراحان گرافیکی حتماً باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهند که در ادامه برخی از آنها را به صورت دقیق‌ تر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

پرینت رنگی ارزان

حاشیه مناسب برای چاپ دیجیتال را به یاد داشته باشید.

در بسیاری از موارد می‌ بینیم که چاپگرها روند دقیقی برای برش کاغذ طی نمی کنند. همین باعث می‌ شود تا در بسیاری از موارد شاهد بریده شدن بخش‌ های طراحی شده باشیم. حاشیه امنیت به مقدار فضای اضافه گفته می‌ شود که در اطراف طرح در نظر گرفته شده و باعث می‌ شود اگر در زمان برش دادن کاغذ یا سطوح مختلف خطا به وجود آمد، ظاهر کلی چاپ دیجیتال حفظ شود. البته نباید فراموش کنیم که برای موارد استفاده گوناگون نیاز به حاشیه امنیت متفاوت خواهید داشت. مثلاً برای کارت‌ های ویزیت معمولاً این حاشیه را بین ۳ تا ۵ میلیمتر در نظر میگیرند.

به مقیاس کارهای چاپی دقت کنید.

کیفیت موتور نوشته شده و المان‌ های گرافیکی یا تصویری در کارهای چاپی؛ تا حد زیادی به ابعاد کلی کار مرتبط است و حتماً در زمان چاپ دیجیتال باید به این موضوع توجه ویژه نشان دهید. به عنوان مثال در شرایطی که قصد چاپ بیلبورد یا پوستر با ابعاد بزرگ را دارید، باید حتماً سراغ فونت‌ ها و تصاویری بروید که از دور نیز قابل رویت باشند. علاوه بر این، شکل ظاهری متون و تصاویر و رنگ آنها نیز به وضوح بیشتر این موارد کمک خواهد کرد. ناخوانا بودن تصاویر و نامفهوم بودن اشکال در کارهای مرتبط با چاپ دیجیتال، قطعاً نشانه بی کیفیت بودن آنهاست.

به رزولوشن در چاپ دیجیتال دقت داشته باشید.

زمانی که قصد طراحی چاپ دیجیتال را دارید، باید حتماً به یاد داشته باشید که سراغ تصاویر، طرح‌ ها یا متونی با رزولوشن بالا بروید. DPI یا رزولوشن نقطه در اینچ به عنوان یکی از مهمترین پارامترهای تعیین کننده کیفیت و خروجی چاپ دیجیتال شناخته می‌ شود. این پارامتر تعداد نقطه‌ هایی که در یک اینچ مربع از صفحه وجود دارند را به ما نشان می‌ دهد. در نرم افزارهای طراحی گوناگون امکان تعیین رزولوشن وجود دارد و بهتر است در زمان طراحی این پارامتر را بالاتر در نظر بگیرید تا به مشکلات مختلف برنخورید.

با تفاوت بین مدل های رنگی CMYK و RGB آشنا شوید.

چاپگرهایی که با مدل رنگی CMYK کار می‌ کنند، معمولاً از رنگ های مشکی، زرد، ارغوانی و فیروزه‌ ای برای چاپ تصاویر یا متون استفاده می‌ نمایند. به همین دلیل طیف رنگی موجود در آنها پایین‌ تر خواهد بود. این در صورتی است که دستگاه‌ های چاپگر با مدل رنگی RGB می‌ توانند با ترکیب رنگ های قرمز، آبی و سبز طیف‌ های رنگی بیشتری را برای ما تولید کنند و طرح نهایی را از نظر رنگ بندی با دقت بالاتری چاپ کنند. از همین رو بهتر است به یاد داشته باشید که هرگاه نیاز به چاپ‌ هایی با دقت رنگ بالاتر دارید، بهتر است سراغ دستگاه های چاپ دیجیتال با مدل رنگی RGB بروید. همچنین در مواردی که رنگ متون و طرح‌ های چاپ شده از اهمیت کمتری برخوردار است، دستگاه های چاپ با مدل رنگی CMYK گزینه‌ های بهتری برای شما خواهد بود.

تماس با چاپ صحنه

سخن نهایی

زمانی که قصد چاپ بیلبورد، کارت ویزیت و… را داریم، باید حتماً سراغ افراد با توانایی و مهارت کافی برویم. طراحان گرافیکی که تسلط کافی روی چاپ دیجیتال دارند، با نکات اساسی و مهم که حتما باید در زمان طراحی رعایت شود آشنا هستند. از سوی دیگر آنها با تسلط بر روی اصول روانشناختی و زیبایی شناختی می‌ توانند جلوه بهتری را در کار نهایی به شما تحویل دهند. مورد مهم بعدی دستگاه چاپ دیجیتال مورد نظر است. امروزه انواع متفاوتی از دستگاه چاپ در بازار موجود است که هر کدام از آنها مزایا و ویژگی‌ های گوناگونی را در اختیار ما قرار می‌ دهد. برای مطرح کردن سوالات بیشتر خود در خصوص چاپ دیجیتال و سایر نکات مربوط به این عرصه می‌ توانید با متخصصین ما در سایت چاپ صحنه تماس بگیرید و راهنمایی‌ های لازم را از آنها دریافت کنید.